Wesołe napomnienia, czyli o osłach, owcach i innej zwierzynie
Co pisali święci i świątobliwi sługom Bożym ku zachęcie
Kiedy przed laty przeglądałem komentarz Humberta z Romans, generała Zakonu Kaznodziejskiego, do Konstytucyj tegoż zakonu, zadziwiła mnie obfitość humorystycznych uwag w tym obszernym dziele. Przy okazji opisu właściwej postawy podczas odmawiania oficjum Humbert odmalowuje satyryczny obraz modlącej się wspólnoty. Ot, gotowa do inscenizacji scena z komedii.
Najbardziej uderzyły mnie dwa przykłady humoru słownego. Tak oto Humbert wyjaśnia sens powtórzeń w psalmie 47:
Aby więc leniwego zachęcić do śpiewania, często powtarza się w psalmach: Śpiewajcie Bogu naszemu, śpiewajcie! Śpiewajcie Królowi naszemu, śpiewajcie!, tak jak popędza się leniwego osła uderzając go często i powtarzając wciąż: Idź! Idź! Idź!, aby otrząsnąć go z lenistwa.
Autor komentarza posuwa się aż do takiej gramatyczno-biblijnej manipulacji jak zmiana oczywistego sensu słów z Psałterza:
Są i tacy, którzy się obawiają śpiewać głośno i tak cicho śpiewają, że z ledwością są słyszalni dla sąsiadów. Przeciw temu mówi psalmista: Psallam nomini tu altissime. Rozumiej owo altissime jako przysłówek.
A więc: zamiast Zaśpiewam psalm Twojemu imieniu, Najwyższy otrzymujemy: Najgłośniej zaśpiewam psalm Twojemu imieniu.
Zastanawiam się, czy tego rodzaju żartobliwe intencje kierowały pewnym świętym biskupem, kiedy – odradzając duchownym polowania – stwierdził, że zadaniem kapłanów jest polowanie na zbłąkane owce (choć stwierdza zarazem, że nie jest to jedyna łowna zwierzyna godna kapłanów). Napomnienie osładzane żartem czy pisarska niezręczność? Nie wiem. Poniżej odnośny cytat w kontekście.
Nie przystoi – a w wielu diecezjach istnieje wyraźny zakaz – by kapłan, choćby sam na sam, wałęsał się ze strzelbą po lesie czy polu, z wielką drogiego czasu stratą i ze szkodą dla obowiązków. Zwierzyną, na którą ma on polować, niech będą przede wszystkim owce zbłąkane.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kościół w Niemczech: Kobieta Sekretarzem generalnym Episkopatu
Do niedawna nie było jeszcze wiadomo, kto zostanie nowym Sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Niemiec. W... więcej
-
„Słuchanie na modlitwie” – Recenzja książki Benedicta...
Jedną z najpiękniejszych definicji modlitwy jaką znam to ta usłyszana wiele lat temu, kiedy przygotowałem... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 2 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.