Wieczysta adoracja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
31 marca 2005 r. Jan Paweł II napisał w liście na Niedzielę Miłosierdzia: Cieszę się, że w tę niedzielę rozpocznie się w Sanktuarium wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Nic tak, jak eucharystyczna obecność Pana, nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie.
Adoracja wieczysta to "trwająca bez przerwy dzień i noc modlitwa liturgiczna lub cicha przed Najświętszym Sakramentem wystawionym na ołtarzu. Już w XVII w. powstawały w tym celu bractwa (konfraternie) ludzi świeckich i kapłanów oraz zakony i zgromadzenia. Jest to jedna z form pobożności eucharystycznej, jaka rozwinęła się w XIX w." [ks. Wojciech Niedźwiecki (2003) Mały słownik liturgiczny, Toruńskie Wydawnictwo Diecezjalne].
Do 3 kwietnia br. w Sanktuarium można było adorować Najświętszy Sakrament w ciągu dnia. W Święto Miłosierdzia Bożego, o godz. 21, uroczystym, godzinnym czuwaniem przygotowanym przez młodzież, rozpoczęto adorację wieczystą. Trwa ona w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu (zaraz obok Bazyliki), w której płonie też Ogień Miłosierdzia, zapalony w Watykanie przez Jana Pawła II. Modlitwa odbywa się w ciszy, wyjątkiem są nabożeństwa przygotowane przez grupy zorganizowane.
Kustosz Sanktuarium oraz bp Jan Zając, rektor Sanktuarium, serdecznie zapraszają i proszą o pomoc wszystkich chętnych do włączenia się w modlitwę. Można zgłaszać chęć podjęcia adoracji w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. Potrzebne są zwłaszcza osoby gotowe do czuwania w godzinach nocnych.
Więcej informacji na stronie Sanktuarium
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej