Wielka Brytania: Trio śpiewających księży podbija rynek muzyczny

Trio śpiewających księży z Irlandii Północnej „The Priests” ma szansę powtórzyć sukces cystersów z Heiligenkreuz w Austrii, których nagranie śpiewów gregoriańskich utrzymywało się przez pewien czas na pierwszym miejscu światowych list przebojów muzycznych. Od 14 listopada w salonach muzycznych Wielkiej Brytanii można kupić album „The Priests”, zawierający m.in. nagrania fragmentów mszy łacińskiej, „klasycznej” muzyki religijnej oraz arie operowe w wykonaniu tria.

Trio w składzie: 48-letni ks. Eugene O’Hagan, jego o trzy lata młodszy brat ks. Martin O’Hagan oraz ich kolega ze szkoły i studiów, 44-letni ks. David Delargy z diecezji Down i Connor, rozpoczęło swoją karierę śpiewaczą w Kolegium Irlandzkim w Rzymie. Później księża śpiewali w chórze watykańskim. Nie raz słuchał ich Jan Paweł II.

Wytwórnia „Sony BMG” ma wielką nadzieję, że płyta stanie się przebojem również kasowym. Trzej księża-śpiewacy podkreślają zgodnie, że pozostają przede wszystkim duszpasterzami. – Swoją muzyką pragniemy krzewić orędzie chrześcijańskie, tak więc to, że śpiewamy, jest częścią naszej posługi duszpasterskiej – powiedział ks. Martin O’Hagan w rozmowie z brytyjską gazetą „The Telegraph”. Wyraził nadzieję, że ich nagrania będą przemawiać również do ludzi niewierzących.

Album „The Priests” zawiera 14 utworów, m.in. „Ave Maria” Franza Schuberta, „Panis Angelicum” Cesara Francka oraz jedną z arii z oratorium „Stworzenie świata" Josepha Haydna. Dla nagrania płyty „śpiewający księża” nie zaniechali swoich obowiązków duszpasterskich. „Jasne więc, że w niedzielne poranki nie będziemy mogli ich namówić do występów telewizyjnych” – powiedział mediom menadżer grupy z wytwórni Sony BMG. Wytwórnia ta robi wszystko, aby płyta księży zainteresowała jak najszersze kręgi odbiorców. Ma się do tego przyczynić również rozpowszechniana fotografia, na której „The Priests” podpisują kontrakt na schodach katedry westminsterskiej.

Równie niezwykłe, jak miejsce podpisania kontraktu, są niektóre punkty samego kontraktu. I tak, księża mogą odwołać terminy w studiach nagraniowych oraz występów reklamowych w przypadku pogrzebu ich proboszczów w Belfaście, Ballyclare i Cushendun. Księża mogą też odwołać swoje występy na imprezach, które będą niezgodne z ich wiarą. Umowa przewiduje też, że część zysku ze sprzedaży płyt CD zostanie przeznaczona na cele charytatywne. Bliższe informacje o płycie „śpiewających księży” można znaleźć pod adresem www.thepriests.com.

inf. KAI

 

Zobacz także