Wielka Sobota

Dostojny Józef z drzewa zdjął przeczyste Twoje ciało, całunem czystym
owinął i wonnościami namaściwszy w nowym złożył grobie.

Obchody Wielkiej Soboty rozpoczynają się jutrznią (najczęściej jest ona sprawowana w piątek wieczorem, zaraz po nieszporach, o których pisałem wczoraj; jednak czasami zdarza się, że sprawuje się ją wczesnym rankiem). W jej czasie odbywa się procesja z płaszczenicą wokół cerkwi. Jest to symbol konduktu pogrzebowego Chrystusa.

Kolejnym nabożeństwem jest uroczysta liturgia św. Bazylego z nieszporami, które sprawuje się rano (jak już pisałem poprzednio, główny problem ze sprawowaniem tej liturgii popołudniu jest związany z postem Eucharystycznym). Ta liturgia ma szczególnie uroczysty charakter. Czytanych jest 15 fragmentów ze Starego Testamentu, które ukazują całą historię zbawienia. Przed Ewangelią kapłani i wszyscy usługujący zmieniają czarne szaty na białe, a więc już zaczyna się celebracja Zmartwychwstania. Ewangelia opowiada już o Zmartwychwstaniu. Zamiast Hymnu Cherubinów śpiewana jest starożytna pieśń:

 

 

Niechaj milczy każdy człowiek,

I niech stoi z bojaźnią i drżeniem,

I niech nie myśli o niczym, co ziemskie.

Oto Król królujących i Pan panujących przychodzi

Złożyć Siebie w o?erze i dać Siebie na pokarm wiernym.

Oczywiście Wielka Sobota jest także dniem, w którym poświęcane są pokarmy, podobnie jak w Kościele Katolickim.

W Jerozolimie, w Bazylice Grobu Pańskiego w ten dzień zaś ma miejsce cud św. ognia (więcej o tym cudzie można przeczytać na tej stronie).

 


Prawosławny patriarcha Jerozolimy przekazuje Święty Ogień

(źródło: cache.daylife.com).

I jeszcze krótki filmik: fragment Liturgii św. Bazylego (niestety po angieslku), widać, jak zmieniany jest wystrój cerkwi z czarnego na biały:

http://www.youtube.com/watch?v=xIeFmSnYgQc



Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także