Wielkie ożywienie, czyli modlitwa o deszcz

Trudno zostawić na boku to, co się właśnie dzieje: w Krakowie święcenia kapłańskie naszych braci, śledzenie blogów pozaliturgicznych daje do myślenia w kwestiach etycznych... A za oknem miarowo pada deszcz. Zatem napiszę o deszczu.

Jedna z naszych ulubionych pieśni w Sacred Harp to 335, czyli Return Again. Tekst zawdzięczamy Johnowi Newtonowi (temu od Amazing Grace). Autor melodii nieznany, w Sacred Harp podano jedynie twórcę aranżacji – Williama L. Williamsa. My w Sacred Harp śpiewamy tylko część tekstu, a mianowicie:

Savior, visit Thy plantation,
Grant us, Lord, a gracious rain!
All will come to desolation,
Unless Thou return again.

Lord, revive us!
All our help must come fromThee.

Keep no longer at a distance,
Shine upon us from on high!
Lest for want of Thy assistance,
Ev’ry plant should droop and die.

 

 

Tutaj można znaleźć cały hymn. Bardzo lubię tę pieśń, jej radosną melodię i żywy rytm, jej słowa, w których jest i całkowite zdanie się na Bożą łaskę, i pragnienie wzrostu oraz owocowania. Niewiele o tym myślałem, ale coś mi się zdaje, że 335 to ten szczęśliwy przypadek, kiedy muzyka rzuca nowe światło na słowa. Dałoby się ten tekst opracować jako lament, a tymczasem mamy dziarską pieśń, z głośnym radosnym wołaniem. Przywołane w tekście obrazy opuszczenia, więdnięcia, suszy, oddalenia od zbawiennego światła i wody ustępują miejsca beztroskiej radości i wzajemnemu zagrzewaniu się do chwalenia Boga.

Nawiasem mówiąc, Anonymous 4 (na płycie Gloryland) śpiewając tę pieśń w nowym opracowaniu wyraża raczej tęsknotę napełnioną smutkiem niż radość spełnienia.

Kiedy powtarza się refren Lord revive us, niejako samemu się daje świadectwo wysłuchania prośby. Nie sposób tego śpiewać bez ożywienia. A ile radości daje tenorom wyśpiewywanie "fa fa fa" na koniec zwrotek i refrenu!

A oto jak brzmi 335. Najpierw wersja czterogłosowa ze śpiewnika. A tutaj: zespół Tima Eriksena, Cordelia’s Dad (trzeba dojść do ostatniego utworu z płyty).


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.