Wieluń – koronacja figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników
Ponad 30 kardynałów i biskupów z kraju i zagranicy weźmie udział w uroczystościach koronacji figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników, które 3 lipca odbędą się w Wieleniu Zaobrzańskim w Wielkopolsce. Będzie to jedyna koronacja na terenie archidiecezji poznańskiej, na którą zgodę wyraził w czasie swego pontyfikatu Jan Paweł II.
"Skoro Ojciec Święty dał pozwolenie na ukoronowanie łaskami słynącej figury, to mamy prawo uważać, że on sam zaprasza nas również na uroczystości koronacyjne" – powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej uroczystościom w Wieleniu biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek. Poinformował też, że wśród obecnych w Wieleniu hierarchów będą m.in. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski oraz biskupi z Rosji i Litwy, a także arcybiskup Kolonii, kard. Joachim Meisner. "Będzie więc okazja, żeby ponowił swoje zaproszenie dla polskiej młodzieży na przyjazd do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży w sierpniu" – dodał bp Balcerek.
W ramach przygotowań do uroczystości koronacyjnych metropolita poznański abp Stanisław Gądecki napisał jesienią zeszłego roku list pasterski do diecezjan, w którym wezwał wiernych do odnowienia "świadomości grzechu, łatwo zacierającej się w sumieniach ludzi naszych czasów".
Kopia gotyckiej figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników nawiedza też od jesieni wszystkie dekanaty archidiecezji poznańskiej, zaś wierni z poszczególnych parafii pielgrzymują do wieleńskiego sanktuarium.
Jako jeden z etapów poprzedzających koronację w Wieleniu w dniach od 9 do 12 czerwca odbędzie się również w Poznaniu Archidiecezjalny Kongres Maryjny, podczas którego teologowie dyskutować będą o znaczeniu kultu maryjnego w archidiecezji poznańskiej. "Doświadczenie ostatnich kilkudziesięciu lat pokazuje, że w tych krajach, gdzie kult maryjny jest silny, wiara jest najbardziej żywa" – stwierdził uczestniczący w konferencji prasowej mariolog i proboszcz poznańskiej parafii św. Stanisława Kostki, ks. prałat Michał Maciołka.
Kult Matki Bożej Wieleńskiej sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy to przybyli na te ziemie cystersi wznieśli w maleńkim Wieleniu niedaleko Leszna drewnianą świątynię, w której umieszczono potem wykonaną z drzewa lipowego rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. W XVIII wieku do sanktuarium zaczęły przybywać tak duże rzesze pielgrzymów, że w miejsce drewnianego kościoła wzniesiono większą, murowaną świątynię.
5 września 1993 r. ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba ukoronował figurę na prawie diecezjalnym, na co zgodę wydaje ordynariusz diecezji. Nocą z 17 na 18 czerwca 2003 r. nieznani sprawcy włamali się do wieleńskiego sanktuarium i ukradli korony ze skroni Matki Bożej i Dzieciątka. Wstrząśnięci tym faktem wierni zaczęli spontanicznie składać się na nowe korony. Obecny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wystąpił z prośbą do Jana Pawła II o zgodę na ukoronowanie figury na prawach papieskich. Ojciec Święty przychylił się do prośby i osobiście pobłogosławił korony w październiku zeszłego roku.
W czasie pontyfikatu Jana Pawła II w archidiecezji poznańskiej na prawach papieskich ukoronowano wizerunki Matki Bożej w sanktuariach w Tulcach i w Osiecznej. Pozwolenie na obie koronacje, które odbyły się w 1979 r., wydał jednak jeszcze papież Paweł VI.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej
-
Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i...
Z inicjatywy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, nakładem Centrum Apostolstwa Liturgicznego Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza,... więcej
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej