Wizyta papieża wydarzeniem tysiąclecia w historii Erfurtu
Biskup Erfurtu Joachim Wanke określił wizytę Benedykta XVI w jego diecezji „wydarzeniem tysiąclecia“. Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowano, że w mszach św. celebrowanych przez Benedykta XVI będzie uczestniczyć blisko 250 tysięcy osób.
„Dla katolików, którzy w byłym NRD przez tak długi czas byli zamknięci wizyta papieża ma szczególne znaczenie i pogłębi ich świadomość Kościoła powszechnego” – powiedział bp Wanke. Hierarcha zauważył, że wśród dalekich od Kościoła Niemców ze wschodnich regionów kraju jest wiele codziennej solidarności. „Państwo socjalne nigdy tego nie zastąpi. Wielu mieszkańców nowych landów jest w praktyce życia bardziej chrześcijańska niż im się to wydaje“ – powiedział bp Wanke podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie.
Za niezwykle ważne wydarzenie biskup uznał spotkanie z przedstawicielami Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD). Jego zdaniem spotkanie to będzie "szczególnym znakiem" ekumenizmu, gdyż to właśnie w Erfurcie inicjator Reformacji Marcin Luter studiował, wstąpił do zakonu i otrzymał święcenia kapłańskie.
Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Göring-Eckardt z Partii Zielonych i jednocześnie prezes Synodu Kościołów Ewangelickich w Niemczech, Katrin Göring-Eckardt, podkreśliła, że również dla ludzi dalekich od Kościoła religia musi ponownie stać się „mową ojczystą a nie językiem obcym. "Musimy stawiać sobie cały czas pytanie, dlaczego dzisiaj tak wielu ludzi zakłada, że za drzwiami naszych Kościołów jest ciemno” – powiedziała wiceprzewodnicząca Bundestagu i dodała, że o tym trzeba mówić w związku z przypadającym za 6 lat Rokiem Reformacji 2017.
Kosztów wizyty Benedykta XVI w Niemczech bronił sekretarz generalny Konferencji Biskupów Niemiec, ks. Hans Langendörfer. „Jeśli się nie chce wizyty papieża ograniczyć do małego kręgu wiernych to trzeba sięgnąć po pieniądze do kieszeni” – powiedział ks. Langendörfer, główny koordynator papieskiej wizyty podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie. Zdaniem jezuity można się oczywiście spierać o sumę, przypuszczalnie ok. 30 mln euro, ale takie koszty ponosi się także przy innych wizytach państwowych czy organizacji demonstracji.
Na stwierdzenie, że zamiast wsparcia dla wizyty lepiej środki te przeznaczyć na pomoc dla krajów wschodniej Afryki ks. Langendörfer odpowiedział krótko: „O tych ludziach nigdy nie zapomnimy”.
Na Mszy św. w Berlinie będzie 70 tys. osób, na placu katedralnym w Erfurcie 28 tys., na nieszporach maryjnych w Etzelsbach – 50 tys. osób a na Mszę św. we Fryburgu Bryzgowijskim przybędzie ponad 100 tys. wiernych. Oczekuje się także ok. 6, 5 tys. pielgrzymów z zagranicy, najwięcej z Francji 2,5 tys, z Polski, 1,8 tys. 1,2 tys. Włochów, 900 Szwajcarów i 870 Czechów. Najwięcej Polaków będzie na mszy św. W Berlinie.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Kościół w Niemczech: Kobieta Sekretarzem generalnym Episkopatu
Do niedawna nie było jeszcze wiadomo, kto zostanie nowym Sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Niemiec. W... więcej
-
„Słuchanie na modlitwie” – Recenzja książki Benedicta...
Jedną z najpiękniejszych definicji modlitwy jaką znam to ta usłyszana wiele lat temu, kiedy przygotowałem... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 2 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej