Włochy – Sardynia będzie miała pierwszy „nadmuchiwany” kościół

W sobotę 26 lipca na plaży w Cagliari na Sardynii stanął pierwszy we Włoszech „nadmuchiwany” kościół. Konstrukcja o wymiarach 30 metrów (długość) na 15 metrów (szerokość), w kolorach czarnym i amarantowym, odwiedzi jeszcze tego lata wiele innych włoskich kąpielisk. Jej inicjatorem jest stowarzyszenie „Strażnicy poranka”, kierowane przez ks. Andrea Brugnoli z Werony, które od kilku lat organizowało już na plażach spotkania i katechezy dla młodzieży.

Kapłan zapewnił, że wbrew obawom w „nadmuchiwanym” kościele nie będzie sprawowana Eucharystia. Będzie tam natomiast adoracja Najświętszego Sakramentu i będą głoszone katechezy. Obiekt nie ma dachu, aby wierni mogli, podnosząc głowę, oglądać niebo i gwiazdy: otwarty będzie bowiem od jedenastej wieczorem do trzeciej nad ranem.

Nie brakuje oczywiście głosów krytyki pod adresem tej inicjatywy. Zdaniem niektórych, jest ona przykładem degradacji liturgii. Jeden z wiernych z archidiecezji w Cagliari powiedział, że jeśli kiedyś katolików stać było na wznoszenie na chwałę Boga wspaniałych katedr, to dziś są to jedynie „nadmuchiwane” kościoły.

Inf. KAI

 

Zobacz także