Wpis powitalny

Życie chrześcijanina powinno być przedłużeniem liturgii. Takie jest generalnie założenie. Dlatego to wezwanie: "Idźcie w pokoju Chrystusa", które słyszymy na rozesłanie wydaje się być bardzo inspirujące. Całe nasze życie kształtuje się i nabiera wyrazu właśnie podczas sprawowania szeroko pojętych czynności liturgicznych.

Z racji mojej pasji (jest nią liturgia, a dokładnie zgromadzenie liturgiczne, które stanowią wszyscy uczestnicy modlitwy liturgicznej) będę chciał na tym blogu dzielić się moimi przemyśleniami dotyczącymi samego sprawowania liturgii i oddziaływania tej liturgii na nasze codzienne życie.

Msza święta to szczególna i niepowtarzalna forma modlitwy. Trzeba ją ciągle odkrywać, bardziej przeżywać. Czasami dyskusje dotyczące Mszy świętej tak bardzo ją spłycają. Kłócimy się o drobnostki, a pomijamy sprawy zasadnicze. Nie zawsze uczestnicy Mszy świętej odnajdują swoje miejsce na niej. Niekiedy nawet animatorzy życia liturgicznego (np. kapłani, inni odpowiedzialni za życie liturgiczne w parafiach) nie potrafią docenić jej wielkości.

Kim jesteśmy podczas sprawowania liturgii? Jakie jest nasze miejsce w Kościele? Co możemy uczynić, aby współtworzyć Mszę świętą? To pytania, które trzeba sobie stawiać i szukać na nie odpowiedzi.

Dziękuję Dominikańskiemu Ośrodkowi Liturgicznemu za zaproszenie do udziału w tym blogu. I zapraszam wszystkich do dyskusji.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Ks. Marcin Kołodziej

Ks. Marcin Kołodziej na Liturgia.pl

Urodzony 24 lipca 1981 roku, święcenia prezbiteratu przyjął 20 maja 2006 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. Magisterium z teologii w zakresie liturgiki zdobył w 2005 na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Na tej uczelni w 2009 roku obronił licencjat, a w 2012 roku doktorat z teologii w zakresie prawa kanonicznego. Specjalizuje się w prawie liturgicznym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. Należy do Rady kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej oraz jest sekretarzem Komisji ds. liturgii Archidiecezji Wrocławskiej.