Wpis powitalny
Życie chrześcijanina powinno być przedłużeniem liturgii. Takie jest generalnie założenie. Dlatego to wezwanie: "Idźcie w pokoju Chrystusa", które słyszymy na rozesłanie wydaje się być bardzo inspirujące. Całe nasze życie kształtuje się i nabiera wyrazu właśnie podczas sprawowania szeroko pojętych czynności liturgicznych.
Z racji mojej pasji (jest nią liturgia, a dokładnie zgromadzenie liturgiczne, które stanowią wszyscy uczestnicy modlitwy liturgicznej) będę chciał na tym blogu dzielić się moimi przemyśleniami dotyczącymi samego sprawowania liturgii i oddziaływania tej liturgii na nasze codzienne życie.
Msza święta to szczególna i niepowtarzalna forma modlitwy. Trzeba ją ciągle odkrywać, bardziej przeżywać. Czasami dyskusje dotyczące Mszy świętej tak bardzo ją spłycają. Kłócimy się o drobnostki, a pomijamy sprawy zasadnicze. Nie zawsze uczestnicy Mszy świętej odnajdują swoje miejsce na niej. Niekiedy nawet animatorzy życia liturgicznego (np. kapłani, inni odpowiedzialni za życie liturgiczne w parafiach) nie potrafią docenić jej wielkości.
Kim jesteśmy podczas sprawowania liturgii? Jakie jest nasze miejsce w Kościele? Co możemy uczynić, aby współtworzyć Mszę świętą? To pytania, które trzeba sobie stawiać i szukać na nie odpowiedzi.
Dziękuję Dominikańskiemu Ośrodkowi Liturgicznemu za zaproszenie do udziału w tym blogu. I zapraszam wszystkich do dyskusji.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kościół w Niemczech: Kobieta Sekretarzem generalnym Episkopatu
Do niedawna nie było jeszcze wiadomo, kto zostanie nowym Sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Niemiec. W... więcej
-
„Słuchanie na modlitwie” – Recenzja książki Benedicta...
Jedną z najpiękniejszych definicji modlitwy jaką znam to ta usłyszana wiele lat temu, kiedy przygotowałem... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 2 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
Ks. Marcin Kołodziej
Urodzony 24 lipca 1981 roku, święcenia prezbiteratu przyjął 20 maja 2006 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. Magisterium z teologii w zakresie liturgiki zdobył w 2005 na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Na tej uczelni w 2009 roku obronił licencjat, a w 2012 roku doktorat z teologii w zakresie prawa kanonicznego. Specjalizuje się w prawie liturgicznym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. Należy do Rady kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej oraz jest sekretarzem Komisji ds. liturgii Archidiecezji Wrocławskiej.