Wszystkich, ale to Wszystkich Świętych!
Notatki na dziś
I
Kiedy się mówi o czymś dobrze znanym, warto poszukać słów, którymi można zastąpić utarte sformułowania. Nie tyle nawet chodzi o zastępowanie, ale o nowe światło.
Święty = doskonały. Ale nie w sensie branżowym. Mówimy o wybitnym uczonym, o wspaniałym artyście, więc analogicznie można by mówić o kimś, że jest doskonały w dziedzinie religijności, bo nie opuszcza modlitw, obchodzi wszystkie święta, do obowiązkowych postów dodaje inne umartwienia i błyszczy wiedzą religijną. To raczej oczywiste, że takie ujęcie traktuje świętość zbyt wąsko.
Święty = szczęśliwy. O tym mówią błogosławieństwa, podkreślając paradoksy: błogosławieni ubodzy, łaknący, pragnący, cisi… Szczęśliwy, bo zgodny ze sobą, a z Bogiem mało że zgodny, to zaprzyjaźniony. Z ludźmi – jak powiada św. Paweł – na ile to możliwe…
Święty = piękny. Piękne harmonijne człowieczeństwo. Mężny a łagodny, pokorny a śmiały, rozmodlony a zdolny do działania.
II
Wszyscy święci: 144 tysiące, wielki niezliczony tłum – to Apokalipsa. Błogosławieni (a nie błogosławiony) – to Ewangelia.
Nie należy oddzielać od siebie połączonych listopadowych świąt. One dopiero razem objawiają wspólnotę Kościoła.
Wielu świętych, wiele różnych dróg do świętości.
Święci – nasi najlepsi przyjaciele.
Bóg cieszy się ludzką wielkością. Wspaniałość świętych ludzi nie przesłania Boże chwały, ale ją ujawnia.
III
Co trzeba najmocniej podkreślić w dzisiejszym kazaniu? Dwa elementy: świętość jako piękno i wspólnotę świętych (świętych obcowanie).
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.