Wystawa „Ikona – okno na świat” w Zubrzycy Górnej na Orawie

Kopie ikon pochodzących z kilku epok i centrów tego typu malarstwa można oglądać przez całe wakacje na wystawie "Ikona - okno na świat" w Skansenie Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej na Orawie. Prace powstały podczas plenerów artystycznych zorganizowanych przez pracownię Świętego Łukasza, działającej przy klasztorze ojców jezuitów w Krakowie.

Na wystawie prezentowane są kopie zarówno dzieł greckich, jak i italo-kreteńskich oraz rosyjskich i najbardziej bliskich góralom – karpackich. "Ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i niosącym w sobie symbolikę wypracowaną przez setki pokoleń twórców. Warto choć na chwilę zanurzyć się w ich tajemniczym i niezrozumiałym świecie i poznać ich istotną najgłębszą duchową stronę" – podkreśla jezuita o. Zygfryd Kot, ikonopisarz prowadzący krakowskie warsztaty. Według zakonnika ikona ma być wrotami prowadzącymi do modlitwy.

"Ikony są pewną narracją biblijną i ewangeliczną – tłumaczy o. Kot. – Malarstwo bizantyjskie, ikonowe, jest bardzo logiczne, jest wręcz traktatem logiki, gdzie jedno wynika z drugiego". O. Zygfryd podkreśla, że wszystkie postaci otaczające na ikonach Chrystusa zwrócone są w Jego kierunku zarówno gestami, jak i całym ciałem. Oddają hołd Jezusowi Chrystusowi.

Unikatową wystawę pt. "Ikona – okno na świat" można oglądać do końca września w Białej Karczmie skansenu Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej na Orawie, kilkadziesiąt kilometrów od Nowego Targu. Jej współorganizatorem jest Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej.

inf. KAI

 

Zobacz także