Wystawa „Liturgiczne mody – dawne szaty kościelne z Pelplina”
W Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego trwa wystawa „Liturgiczne mody – dawne szaty kościelne z Pelplina”. Wystawa prezentuje szaty liturgiczne z dekoracyjnych tkanin, z haftami etc., jak i szaty świeckie - wykonane z analogicznych tkanin, choć o zupełnie innym kroju i ozdobach.
Uzupełnieniem ekspozycji, pozwalającym poznać podstawy historii tkanin odzieżowych, będą fotogramy z wzorami dawnych tkanin wraz z komentarzem oraz folder.
Ubiór od wieków służył ochronie ciała, jego ozdobie oraz oznaczaniu funkcji, dystynkcji, przynależności do grupy. W przypadku szat liturgicznych, wywodzących się przecież z odzieży świeckiej, szczególnie eksponowana jest informacyjna rola ubioru. A że wykonywano je z modnych tkanin odzieżowych, często używanych wtórnie – ze strojnych sukni i ubiorów darowanych na rzecz Kościoła, zdobiono drogimi haftami i koronkami, podobnie jak suknie ówczesnych dam, to znak czasu i dowód związków mody świeckiej i "kościelnej".
Tkaniny celowo przeznaczone na paramenty (tj. szaty liturgiczne) zaczęto produkować w XVIII w. we Francji, jednak dopiero w XIX w. była to celowa produkcja, o określonym wzornictwie – najchętniej stosowano desenie wzorowane do średniowiecznych, później także renesansowych.
Wystawa będzie czynna od 27 października do 13 stycznia 2008 r. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Kluczwajd.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej