XV Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w Krakowie

Koszerne gospel i klezmerski punk-rock, wykłady o etyce seksualnej we współczesnym judaizmie i żydowskich korzeniach liturgii chrześcijańskiej to tylko niektóre spośród 184 imprez, które odbędą się w Krakowie w ramach XV Festiwalu Kultury Żydowskiej. Cykl koncertów, warsztatów, wystaw, wykładów i pokazów filmowych rozpocznie się w sobotę 25 czerwca poranną modlitwą szabatową w synagodze Tempel.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie wykład abp. Stanisława Gądeckiego "Jan Paweł II a Żydzi". Metropolita poznański wygłosi swój odczyt w poniedziałek w synagodze Tempel. – To wydarzenie bez precedensu w historii naszego festiwalu. Cieszymy się, że abp Gądecki przyjął nasze zaproszenie, bo rola Jana Pawła II w budowaniu nowych relacji chrześcijańsko-żydowskich jest nie do przecenienia – podkreśla dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch.

W programie tegorocznej imprezy znalazła się także debata o antysemityzmie we współczesnej Europie i wykład prof. Władysława Bartoszewskiego nt. "Moja Jerozolima, mój Izrael".

Spotkanie z kulturą żydowską zostanie już tradycyjnie zainaugurowane uroczystym koncertem kantorów w synagodze Tempel. To miejsce większości wieczornych koncertów w ramach festiwalu, ale muzyka żydowska zabrzmi w całym Kazimierzu. Koncerty zaplanowano w klubach, pubach i kawiarniach. Wśród wykonawców nie zabraknie zaprzyjaźnionych z Krakowem. Wystąpią The Klezmatics, David Krakauer, Leopold Kozłowski, Reiner Trio i The Cracow Klezmer Band.

W bogatym programie Festiwalu Kultury Żydowskiej dużą rolę odgrywają warsztaty. Doskonale znane już zajęcia dotyczą języka, wycinanki, tańca, śpiewu, kaligrafii i kuchni. W tym roku organizatorzy wprowadzili także taniec weselny i warsztaty dla dzieci. Uzupełnieniem tego praktycznego zetknięcia z kulturą żydowską będą wykłady , których zadaniem jest przekazanie elementarnej wiedzy na temat żydowskich świąt i tradycji. W programie festiwalu znalazły się także spacery po żydowskiej dzielnicy Kazimierz w Krakowie, wycieczki śladami żydowskich miasteczek, pokazy filmowe, promocje książek i wystawy.

Festiwal trwać będzie do 3 lipca. Tradycyjnie zakończy się wielkim koncertem na ulicy Szerokiej. Tegoroczny festiwal poświęcony jest pamięci zmarłego dwa lata temu Rafaela F. Scharfa, dziennikarza, publicysty i pisarza, współtwórcy Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

na podst. KAI

 

Zobacz także