Z Krakowa wyruszyła dominikańska pielgrzymka na Jasną Górę

Ponad 1300 osób z różnych stron Polski wyruszyło 3 sierpnia z Krakowa na Jasną Górę w XIV Pieszej Pielgrzymce Dominikańskiej. Pielgrzymi wędrują pod hasłem "Pozostań z nami, Panie". Temat związany jest z obchodzonym właśnie Rokiem Eucharystii. Na Jasną Górę dotrą 9 sierpnia.

Dominikańska pielgrzymka wyruszyła spod bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie. W tym roku dominikańscy pielgrzymi wędrują na Jasną Górę pod hasłem "Pozostań z nami, Panie". Temat związany jest z obchodzonym właśnie Rokiem Eucharystii.

– Będziemy modlić się szczególnie w intencji Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, ale także za Ojca Świętego Benedykta XVI i o rychłą beatyfikację Jana Pawła II – mówi główny przewodnik pielgrzymki o. Tomasz Golonka OP. Podkreślił, że ważną intencją tegorocznego wędrowania na Jasną Górę jest także prośba o pokój na świecie i zażegnanie konfliktów. – Pragniemy, by był to czas duchowy, by był to czas spotkania każdego z nas z Bogiem i krok do przodu ku Bogu, ku innym ludziom, ku wyzwaniom, jakie przed nami stoją – dodał.

Dominikańska pielgrzymka na Jasną Górę wyrosła z Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Słynna "9" – czyli grupa organizowana przez dominikańskie duszpasterstwo akademickie "Beczka" – przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z ośrodków duszpasterskich zakonu braci kaznodziejów w całej Polsce, że spowodowało to konieczność utworzenia samodzielnej pielgrzymki i od 1993 r. dominikanie wędrują na Jasną Górę osobno, wyprzedzając o kilka dni całą Pieszą Pielgrzymkę Krakowską i idąc zmienioną trasą, rozłożoną na siedem dni.

Pielgrzymi początkowo byli podzieleni na pięć grup, związanych z młodzieżowym duszpasterstwem szkół średnich "Przystań", duszpasterstwem akademickim "Beczka", z młodzieżowymi dominikańskimi duszpasterstwami z Jarosławia, Tarnobrzega, Rzeszowa, Szczecina, Sandomierza i Wrocławia oraz grupę z Francji.

W 1994 r. z wszystkich tych grup wyłoniła się Grupa Ciszy, proponująca nieco odmienny od tradycyjnego program pielgrzymowania, oparty o śpiewaną w drodze, w całej wspólnocie, modlitwę Liturgii Godzin, wsłuchiwanie się w konferencje i ich medytowanie oraz trwanie w ciszy przez pozostały czas drogi.

Na podst. KAI

 

Zobacz także