Zaduszki Jazzowe w klasztorach dominikanów

W poniedziałek, 31 października, rozpoczęła się seria Zaduszek Jazzowych. Zaduszki to ofiarowane za zmarłych muzyków msze i medytacyjne spotkania modlitewne z towarzyszeniem współczesnej muzyki. Coroczne Zaduszki stały się już tradycyjną formą modlitwy za muzyków sceny jazzowej. Od 19 lat w klaszotrze krakowskich dominikanów, a od kilku lat również w innych miastach, spotykają się wybitni artyści, by wspólnie wspominać i modlić się za przyjaciół.

W ostatni poniedziałek października, w Bazylice Trójcy Świętej, oo. Dominikanów dziewiętnaste "Zaduszki Jazzowe" poprowadzi Jan Budziaszek. Swój udział zapowiedzieli znani krakowscy muzycy jazzowi, między innymi: Jerzy Bożyk, Jacek Zieliński, zespół Metropolitan. Zaduszki rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 19:30, podczas której będziemy modlić się za zmarłych muzyków jazzowych, bluesowych i rockowych. Oprawę muzyczną podczas Mszy, jak co roku zapewni chór Voce Angeli Piotra Pałki.

Tydzień później, 7 listopada o godz. 19:00 odbędą się czwarte "Zaduszki Jazzowe" w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, które, podobnie jak w Krakowie, rozpocznie Msza Święta. Swój udział zapowiedzieli poznańscy muzycy, między innymi: pianiści Piotr Kałuży, Katarzyna Stroińska, Jacek Skowroński, saksofonista Jerzy Karwowski, puzonista Piotr Banyś, trębacz Tomasz Mazur, perkusista Mirosław Kamieński oraz wybitny wokalista jazzowy Piotr Schulz. Repertuar muzyków stanowić będą jazzowe improwizacje utworów muzyki poważnej.

Zaduszki otworzy utwór "Szukałem Was" ,skomponowany przez Jacka Sykulskiego, do ostatnich słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży przed śmiercią. Pieśń, wraz z zaproszonymi muzykami, wykonają poznańskie chóry, prowadzone przez kompozytora. Jak mówią organizatorzy ma to być hołd złożony Janowi Pawłowi II.

3 listopada w kościele oo. Dominikanów na Freta w Warszawie odbędą się „Zaduszki Artystów”, które rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 18:00. Spotkają się tam znani muzycy, aktorzy i artyści, by grać i wspominać tych, którzy odeszli. W Zaduszkach udział wezmą: Agata Kulesza, Antonina Krzysztoń, Darek Malejonek, Grzegorz Markowski, Jacek Wąsowski, Krzysztof Herdzin, Krzysztof Jary-Jaryczewski, FTP, Lombard, Magdalena Różczka, Mateusz Damięcki, Michał Kulenty, Stanisław Sojka, Vienio i Pele Viola Brzezińska, Wojciech Klich, Wojciech Konikiewicz, Bartek Opania, Krzysztof Majchrzak oraz dominikańska schola.

Tomasz Grabowski OP

Zobacz także