Zagadka papieska

Wczoraj jeden z moich przyjaciół dał mi do przeczytania kazanie pewnego księdza, niewątpliwie pobożnego i bogobojnego, i niewątpliwie takież było i owo kazanie. Niestety, zapamiętałem z lektury tylko jedno zdanie.

Otóż kaznodzieja powiedział był: W encyklice rozpoczynającej jego pontyfikat św. Pius X jasno wyraził ideę, etc.

Niestety, w poprzedzającym to zdanie fragmencie nie znalazłem informacji, czyj pontyfikat rozpoczynał św. Pius X. Może ktoś wie? Jest wprawdzie wzmianka o św. Tomaszu z Akwinu, ale: (i) jest ona dosyć odległa od zdania o pontyfikacie, trudno byłoby ją z nim połączyć; (ii) z tego, co mi wiadomo, Akwinata papieżem nigdy nie został.

Z podobną zagadką spotkałem się kiedyś w jednym z przekładów Pisma świętego. Przeczytałem mianowicie w Ewangelii Janowej: Jezus podniósł jego oczy do nieba. Niestety, też nie podano, czyje to były oczy… Na szczęście, w przypadku Ewangelii, mogłem zajrzeć do oryginału i sprawa się wyjaśniła…


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.