Zakończył się III Krajowy Kongres Eucharystyczny na Słowacji

Uroczystą Mszą w Bratysławie zakończył się III Krajowy Kongres Eucharystyczny na Słowacji. Kongres przebiegał pod hasłem: "Pójdźcie do mnie wszyscy". Przed dwoma laty w tym samym miejscu, w dzielnicy Petrżalka, Eucharystię sprawował Jan Paweł II. W dzisiejszej uroczystości wzięło udział 130 tys. osób.

Uroczystościom przewodniczył legat papieski kard. Jozef Tomko. W kazaniu poświęconemu tajemnicy Eucharystii przewodniczący Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych wezwał swoich rodaków do świętowania niedzieli, częstej Komunii św., zachowania powszechnego, jak dotąd na Słowacji przystępowania do sakramentów świętych w pierwsze piątki i niedziele miesiąca oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z premierem i przewodniczącym parlamentu na czele, a także delegacje Episkopatów z Czech, Węgier, Chorwacji, Austrii, Włoch i Polski. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Budzik.

Od 11 do 18 września w poszczególnych parafiach na Słowacji odbywały się katechezy i nabożeństwa, których głównym tematem była Eucharystia. 15 września w uroczystość Matki Bożej Bolesnej, patronki Słowacji została odprawiona uroczysta Msza św. w Szasztinie, narodowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Był to trzeci Krajowy Kongres Eucharystyczny na Słowacji. Pierwszy miał miejsce od 23 do 17 sierpnia 1924 r. w Bratysławie. II Kongres odbył się w dniach 23 i 24 września 2000 r. także w stolicy Słowacji z okazji Roku Świętego. Papieskim legatem na tę uroczystość był wtedy kard. Franciszek Macharski.

inf. KAI

 

Zobacz także