Zapowiedź Dnia św. Faustyny w Krakowie

Otwarcie szlaku św. Faustyny, sesja naukowa o świętej oraz modlitwy w intencji chorych i służby zdrowia - to główne punkty Dnia św. Faustyny, który odbędzie się 17 września w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku 5 października przypada 70. rocznica śmierci św. siostry Faustyny Kowalskiej.

Uroczyste otwarcie szlaku św. Faustyny nastąpi 17 września o godz. 14.30 przy kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego na terenie Szpitala im. Jana Pawła II przy ul. Prądnickiej 80. Ideą szlaku jest odkrycie śladów obecności świętej w tym mieście. Na trasie szlaku, który rozpoczyna się w łagiewnickim Sanktuarium, a kończy w Szpitalu im. Jana Pawła II, znajduje się kościół św. Józefa w Podgórzu, Bazylika Mariacka, Bazylika Serca Bożego przy ul. Kopernika oraz ul. Szewska, gdzie drukowane były pierwsze w świecie reprodukcje obrazu Jezusa Miłosiernego.

W uroczystości otwarcia szlaku św. Faustyny wezmą udział władze województwa małopolskiego i miasta Krakowa, duchowni archidiecezji krakowskiej oraz przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna. O godz. 15.00 w kaplicy odbędzie się modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Uroczystego otwarcia Dnia św. Faustyny w Szpitalu im. Jana Pawła II o godz. 15.30 dokona kard. Franciszek Macharski wraz z dyrektorem szpitala dr. hab. Mieczysławem Pasowiczem oraz s. M. Łukaszą Mądralą, przełożoną klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

O najsłynniejszej pacjentce łagiewnickiego szpitala, św. siostrze Faustynie Kowalskiej, opowie podczas sesji naukowej siostra Elżbieta Siepak ZMBM. O godz. 17.00 Mszy św. w intencji służby zdrowia i osób chorych przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski. Dzień św. Faustyny zakończy w pobliskim Dworku Białoprądnickim projekcja filmu "Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

Św. siostra Faustyna spędziła osiem miesięcy w Miejskich Zakładach Sanitarnych na Prądniku (dziś Szpital im. Jana Pawła II), gdzie leczyła się z gruźlicy płuc i przewodu pokarmowego. Szpital uważany jest dziś nie tylko za miejsce jej cierpienia, ale także niezwykle owocnej posługi miłosierdzia wobec chorych i konających oraz wielu niezwykłych wydarzeń mistycznych, o czym świadczą zapisy pozostawione w jej „Dzienniczku”. 17 września 1938 r. Faustyna ostatecznie wyjechała ze szpitala na Prądniku. Zmarła 5 października tego samego roku.

inf. KAI

 

Zobacz także