Zbuduj Kościół na Białorusi

Jedną z dominikańskich placówek misyjnych jest Witebsk na Białorusi. Młoda, wzrastająca wspólnota gromadząca się na liturgii pragnie zadbać o jej piękno – Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny zależy na tym, by im w tym pomóc.

Jedną z dominikańskich placówek misyjnych jest Witebsk na Białorusi. Od 1990 roku posługujący tam bracia prowadzą parafię, duszpasterstwa akademickie i młodzieżowe, głoszą rekolekcje. Młoda, wzrastająca wspólnota gromadząca się na liturgii pragnie zadbać o jej piękno – Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny zależy na tym, by im w tym pomóc.

Dlatego w dniach 29 maja – 4 czerwca 2011 odbędzie się akcja „Zbuduj Kościół na Białorusi”: ⅓ dochodu ze sprzedaży naszych produktów przekażemy w postaci płyt i śpiewników z muzyką liturgiczną dla Kościoła białoruskiego. Zapraszamy do włączenia się w akcję!

„Kiedy przychodzą i odbierają coś u ciebie, to może stać się głosem Tego, Kto zna i widzi twoją nędzę i stratę. I dopiero wtedy ty zaczynasz odradzać się na nowo. To nowe życie w Panu potrzebuje prawdziwej walki, zaufania i nadziei. Tej nadziei, że w jeden dzień zobaczysz Go Twarzą w twarz. I pamięć o tym przyszłym spotkaniu daje ci moc iść do przodu.

Wracamy do domu. I dlatego nasz śpiew staje się naszą tęsknotą za Tym, Kto go zna i czuje. Ten Który Sam kiedyś już przeżył go – kiedy przeszedł tą drogą do nas. Wiele straciliśmy i spróbujemy teraz to odzyskać – kiedy odradzamy kościoły, kiedy idziemy w pielgrzymki, kiedy śpiewamy, kiedy organizujemy spotkania, kiedy modlimy się, kiedy przyjmujemy Jego Ciało – spotykamy się z Nim w Eucharystii.

Możliwe, że i to jest początek. Ale człowiek zasiewa nagie ziarno, a ciało mu daje tylko Bóg. Królestwo Boże jest schowane. I prowadzi nas do Niego – pragnienie, które przerasta w wiarę”.

Zmicier Monich, koordynator ze strony duszpasterstwa akademickiego w Witebsku

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157626816943998″ type=”gallery” size=”large”

Dominikanie na Białorusi byli obecni niemal od samego początku istnienia Zakonu. Już w XIII wieku bł. Wit z krakowskiego klasztoru dominikanów przybył na koronację jedynego króla w historii tych ziem: Mendoga. W czasach I Rzeczpospolitej Zakon Kaznodziejski był bardzo rozwinięty w Wielkim Księstwie (dzisiejszej Białorusi). W Witebsku klasztor dominikanów został założony w XVII w. Istniał do 1832 roku, kiedy został skasowany przez władze carskie. Dotyczyło to zresztą wszystkich naszych klasztorów na tych ziemiach. W XX wieku komunizm dokonał olbrzymiego spustoszenia duchowego na Białorusi. Nie zdołano jednak zupełnie wykorzenić wiary.

Na Białoruś dominikanie wrócili w roku 1990. W Witebsku otrzymaliśmy zrujnowany kościółek św. Barbary. Obecnie w Witebsku mieszka pięciu braci. Jest to młoda wspólnota, w której obecnie jest dwóch neoprezbiterów: o.Witalij i o. Krzysztof. Bracia prowadzą parafię, również duszpasterstwo młodzieżowe i akademickie (Witebsk jest dużym ośrodkiem akademickim Białorusi), katechezę, głoszą rekolekcje. Rozwijają się dynamicznie. Obecnie wyzwaniem dla nich jest rozbudowa klasztoru i założenie nowej fundacji.

Facebook EventPotwierdź swój udział, poleć znajomym!

Zobacz także