Ze Wschodu (Egipt) na daleki Zachód (Irlandia)

Przynajmniej jedną osobę1 tutaj powinno to zainteresować...
W 2006 roku, w jednym z irlandzkich bagien, znaleziono manuskrypt z 8. wieku, zawierający tekst psałterza. W przyszłym roku księgę tę można będzie oglądać w Muzeum Narodowym Irlandii.

Takie znalezisko to rzecz niezwykła; dotąd najciekawszymi chyba znaleziskami na bagiennych terenach były ludzkie zwłoki, a dokładniej: zwłoki rytualnych ofiar, składanych mrocznym bogom Północy. A tu nagle – psałterz! Cud, że się zachował.

Kilka dni temu ów bagienny manuskrypt odkrył przed uczonymi niezwykłą tajemnicę: w jego skórzanej oprawie znaleziono kawałki papirusu. Papirus, jak wiadomo, wytwarzano tylko w Egipcie. Skąd się wziął nagle na rubieżach Europy?

Uczeni już od dawna wskazują na powiązania między celtyckim monastycyzmem a tym, który znamy z Egiptu. Wskazuje się tutaj szczególnie na Kościół koptyjski. Oprawa bagiennego psałterza prawdopodobnie z Egiptu właśnie – chociaż niekoniecznie bezpośrednio – dotarła do Irlandii.

Więcej można przeczytać tu i tam. Obrazki też można obejrzeć.

1Czytaj: Staszek Nowak.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.