Zmarł o. Joseph Gelineau, twórca śpiewów z Taizé
Zmarł o. Joseph Gelineau, francuski jezuita, twórca muzyki liturgicznej, w tym wielu słynnych śpiewów z Taizé. Miał 87 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 12 sierpnia.
Joseph Gelineau urodził się 31 października 1920 r. w Champ-sur-Layon w zachodniej Francji. W wieku 21 lat został jezuitą. Studiował teologię w Lyonie i muzykę w Paryżu. Inspirując się chorałem gregoriańskim, tworzył głównie pieśni liturgiczne, często o charakterze medytacyjnym, na potrzeby celebracji parafialnych i zakonnych, powszechnie dziś śpiewane we francuskojęzycznych wspólnotach katolickich na całym świecie.
Za melodie do francuskiego tłumaczenia Psalmów, otrzymał w 1953 r. prestiżową nagrodę Académie Charles-Cros. Był doradcą liturgicznym Soboru Watykańskiego II. Przez 25 lat wykładał w Instytucie Katolickim w Paryżu, pisał książki o liturgii i muzyce kościelnej. Na co dzień był moderatorem grupy parafii w Écuelles i okolicy, niedaleko Paryża, gdzie wobec braku kapłanów m.in. czuwał nad organizacją niedzielnych zgromadzeń liturgicznych bez udziału księdza.
Przez 60 lat współpracował ze Wspólnotą z Taizé, stając się – wraz z nieżyjącym już paryskim organistą Jacques’em Berthier – głównym twórcą znanych dziś na całym świecie śpiewów z Taizé. – Już w 1948 r., gdy było zaledwie siedmiu braci, br. Roger poprosił go o skomponowanie pierwszej pieśni – przypomina obecny przeor Wspólnoty br. Alois. Dodaje, że jeszcze w ciągu ostatnich 15 lat o. Gelineau napisał „kilka jednych z najpiękniejszych śpiewów z Taizé i całość śpiewów na Eucharystię”
– Żył liturgią i umiał przekazać jej tajemnicę – podkreśla ks. Patrick Prétot, dyrektor Wyższego Instytutu Liturgicznego na Instytucie Katolickim w Paryżu. – Chciał i przyczynił się do tego, by pieśni były śpiewem zgromadzenia liturgicznego, śpiewem liturgicznym naszych czasów.
O. Gelineau zmarł 8 sierpnia w szpitalu w Sallanche w Alpach. Jego pogrzeb odbędzie 12 sierpnia w Vallorcine w Sabaudii.
Inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej
-
Boże oficjum i życie dominikańskie: Liturgia kształtuje...
Wprowadzenie Na początku dzisiejszych rozważań na temat „Boskiego oficjum i życia dominikańskiego”[1], chciałbym przytoczyć cytat... więcej
-
„Ad fontes tynecenses” – recenzja monografii o sakramentarzu tynieckim
Monografia zatytułowana: „Ad fontes tynecenses: Sakramentarz Tyniecki – perspektywa liturgiczno-muzyczna” jest owocem pierwszej z zaplanowanego co... więcej