Zniesiono kanoniczne restrykcje w stosunku do Redemptorystów Zaalpejskich
Grupa zakonników bliska tradycjonalistycznemu Bractwu św. Piusa X, w odpowiedzi na swoją prośbę wystosowaną w czerwcu br. do papieża Benedykta XVI, została przywrócona do jedności ze Stolicą Apostolską.
Redemptoryści Zaalpejscy są zakonem, którego reguła oparta jest na regule św. Alfonsa Liguoriego, ale który nie podlega władzom zakonu redemptorystów. Zakon swoją pierwotną siedzibę miał w Joinville we Francji, obecnie główny ich dom zakonny (Golgotha Monastery) mieści się na wyspie Papa Stronsay w Szkocji. Niedawno otworzyli również klasztor w Christchurch w Nowej Zelandii.
Wikariusz generalny Redemptorystów Zaalpejskich, ojciec Michael Mary, pisze na blogu swojej wspólnoty (www.papastronsay.blogspot.com), że została ona przywrócona do "niekwestionowanej i pokojowej jedności ze Stolicą Apostolską", dzięki przychyleniu się przez nią do jego prośby o zniesienie ciążących na kapłanach zakonu suspens.
Jak pisze dalej o. Michael Mary: "Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu Ojcu Świętemu Papieżowi Benedyktowi XVI za wydanie w lipcu zeszłego roku motu proprio “Summorum Pontificum”, w którym wezwał nas do powrotu do pełnej z nim jedności. Teraz wreszcie mamy ową bezdyskusyjną jedność! Jest to perła wielkiej ceny, skarb ukryty w roli, słodycz, której nie mogą sobie wyobrazić ci, którzy jej nie skosztowali, albo którzy już od wielu lat jej nie zaznali. Jej wartości nie można w pełni wyrazić w języku ziemskim i dlatego mamy nadzieję, że wszyscy przywiązani do tradycji kapłani, którzy jeszcze tego nie zrobili, odpowiedzą na wezwanie Papieża Benedykta, aby cieszyć się łaską pełnej pokoju i niekwestionowanej z nim jedności”.
td na podst. ZENIT.ORG
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej
-
Ponownie o rycie świecy chrzcielnej – ciekawe...
Przeglądając kolejny sakramentarz, oczywiście pod kątem ewentualnych związków z grupą św. Gereona, czyli m.in. z... więcej
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej