Znów o bierzmowaniu

Wczoraj zostałem zaskoczony telefonem z portalu fronda.pl i na szybko udzieliłem telefonicznego wywiadu na temat udzielania bierzmowania przed I Komunią św., a propos decyzji podjętej w diecezji Liverpool, aby wprowadzić taką właśnie praktykę. Wywiad jest dostępny tutaj.

Oczywiście niczego nie cofam z tego, co wczoraj powiedziałem, ale parę rzeczy mogłem jeszcze dopowiedzieć, albo jeszcze wyraźniej zaakcentować.

Decyzję o przesunięciu bierzmowania przed I Komunię św. uważam za bardzo dobry pomysł, ale to nie może być tylko "mechaniczne" przesunięcie, to musi się łączyć z całościowym przemyśleniem kierunku duszpasterstwa (całego duszpasterstwa, nie tylko katechezy dzieci i modzieży), które musi być bardziej ewangelizacją niż sakramentalizowaniem. Jak pod tym względem wygląda to w Liverpool – nie mam pojęcia. Na szczęście, jak widziałem, w podobnym duchu wypowiedział się od razu pierwszy dyskutant pod wywiadem.

Chyba nie dość mocno zaakcentowałem, że tu chodzi przede wszystkim o rolę Eucharystii. Chrzest i bierzmowanie doprowadzają do Eucharystii, ona jest szczytem, a potem, już do końca życia jest nieustającym źródłem, rozwijającym łaskę chrztu i bierzmowania.

Żałuję, że w trakcie wywiadu zapomniałem przywołać bardzo mądre zdanie św. Bonawentury (z "Komentarza do Sentencji Piotra Lombarda"): bierzmowanie udziela mocy do duchowej walki, ale również udziela ochrony, dlatego właśnie należy udzielać go wcześnie, jeszcze zanim człowiek musi stawać do walki.

No a u nas w Polsce ciągle króluje ta poroniona idea "sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej" i według programów duszpasterskich próbuje się produkować chrześcijan doskonałych w wieku 16 czy 18 lat (jakby to było możliwe i jakby bierzmowanie w ogóle do tego miało służyć). Chyba trzeba pokolenia, żeby co niektórzy zobaczyli, że to kompletna porażka.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....