Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.

 • Żegnamy Macieja Kazińskiego

  15 września 2018

  W piątek 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, zmarł po długiej chorobie Maciej Kaziński (ur. 1967), muzyk, tłumacz, badacz dawnych i tradycyjnych kultur muzycznych. Erudyta, poliglota, śpiewak i multiinstrumentalista, człowiek wielkiego serca. ...

 • O świętym Szczepanie, czyli o oglądaniu Boga

  26 grudnia 2013

  Drugi dzień Świąt - w niektórych krajach taki sam jak u nas trzeci, a więc zwykły dzień pracy. Mogłoby się wydawać, że Boże Narodzenie jest jak piękny sen, z którego trzeba się przebudzić do rzeczywistości. Drugi dzień Świąt byłby po to, żeby trochę zmniejszyć szok. A jednak tego dnia dostajemy prezent. 1. Obecność Boga

 • Prezent pod choinkę

  21 grudnia 2013

  Dla wszystkich miłośników śpiewu z najlepszymi życzeniami. Po prostu: Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! W wordowym oryginale terminy łacińskie oddałem kursywą, która przy automatycznym kopiowaniu automatycznie znikła. Ponowne jej wprowadzenie wymagałoby benedyktyńskiej cierpliwości, której z oczywistych względów nie mam i mieć nie...

 • Śpiew Marii, śpiew Marty

  19 grudnia 2013

  Albo: o wyższości śpiewania a vista nad śpiewem z nut, Śpiewakom pod rozwagę, ciekawym dla rozrywki, lekkomyślnym dla nauki Z anonimowego traktatu Summa musicae (XIII w.) przepisuję urywek z ostatniego, a poniekąd przedostatniego rozdziału. Dalszy ciąg przytaczanej poniżej wyliczanki - wkrótce, tu lub gdzie indziej.

 • Notatki kaznodziei przed XXII niedzielą roku C

  2 września 2013

  W poszukiwaniu klucza do niedzielnych czytań Wyzwania kaznodziei, część pierwsza - jak połączyć czytania? - co z II czytaniem? Nie dość, że z natury rzeczy Epistoła nie jest dobierana do pozostałych czytań, to jeszcze tym razem zdaje się wyjątkowo od nich odległa.

 • Pałac ze snu

  29 sierpnia 2013

  W dzień wspomnienia męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela chcąc nie chcąc stajemy się tymi, którzy wchodzą do królewskiego pałacu i przypatrują się tym, o których nasz Pan mówił, że chodzą odziani w miękkie szaty.

 • Publiczne okazywanie miłości

  23 czerwca 2013

  Dziś była poranna msza św. u naszych mniszek, a tym, co nadało kształt homilii, okazał się nieoczekiwanie refren psalmu. W kaplicy u sióstr, jak zwykle w niedzielę, zebrała się grupka stałych bywalców, bodajże głównie czy wyłącznie sąsiadów. A refren? Refren zabrzmiał jak najlepsza odpowiedź na Jezusowe pytanie.

 • A pod krzyżem stały

  29 marca 2013

  Wtedy stało pod krzyżem tylko kilka kobiet. Przez wieki wokół krzyża zgromadził się nieprzebrany tłum, a w nim ci, którzy swoim talentem pomagają adorować, opłakiwać i rozważać. Wśród nich niemiecki kompozytor duńskiego pochodzenia, Dietrich Buxtehude, ze swym cyklem siedmiu krótkich kantat „Membra Jesu nostri”.