Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.

 • Idumea i Wesoła

  2 grudnia 2008

  Co łączy amerykańskich farmerów z Południa, Nicole Kidman i grupę spotykającą się u dominikanów na Freta? Co mają ze sobą wspólnego tak odległe miejsca jak starożytna Idumea, drewniane kościoły baptystów w stanie Alabama oraz kościół z ikonami Nowosielskiego w Wesołej?

 • Król i królowie

  22 listopada 2008

  Z kaznodziejskiego archiwum: Mówimy: „Chrystus Król” i wyobrażamy sobie kogoś, kto zasiada na tronie z berłem w ręku i rządzi całym światem. A przecież ten Król uniżył samego siebie, stał się jednym z nas, a wywyższony został nie na tronie, ale na krzyżu.

 • Schola ? do śpiewania i do myślenia (w każdym czasie)

  17 listopada 2008

  Zaczynam pisanie tutaj, żeby dzielić się tym, co pięknego, mądrego i dobrego odkrywam. Chcę napisać o paru miejscach, które pozostają dla mnie ważne. Chcę przywołać wspaniałe głosy, w które warto się wsłuchać. Będę też się dzielić tym słowem, które miałem okazję wypowiedzieć w mniejszym gronie.

 • Ukazała się płyta Marcela Peresa „Nieszpory św. Ludwika”

  9 listopada 2005

  Pewien czas temu na rynu ukazała się płyta Marcela Péresa, zatytułowana „Ad vesperas sancti Ludovici Regis Franciae. Antiphonaire des Invalides 1682. Ensemble Organum”. Dzięki wielokrotnym odwiedzinom Marcela Péresa w Polsce wiemy dobrze, że jego działalność nie sprowadza się do nagrywania płyt i wykonywania koncertów. W przypadku tego muzykologa, organisty, śpiewaka...