Krzysztof Jankowiak

Krzysztof Jankowiak na Liturgia.pl

Mąż i ojciec, od wielu lat w Ruchu Światło-Życie (obecnie w jego gałęzi rodzinnej). Redaktor pisma „Wieczernik”.

 • Spotkanie

  1 stycznia 2016

  Jak się czuli Maryja i Józef, gdy zbliżał się czas porodu, a w Betlejem okazywało się, że nie ma dla nich miejsca? Jak czuli się, gdy w końcu poród musiał odbyć się stajni?

 • Czytania na Dzień Niepodległości

  11 listopada 2015

  Oczywiście nie ma żadnych specjalnych czytań na Święto Niepodległości. Dziś w liturgii przypada wspomnienie obowiązkowe św. Marcina. Obchód w tej randze umożliwia specjalne dobranie czytań na Mszy św. za Ojczyznę.

 • Biada

  15 października 2015

  "Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli".

 • Prefacja o św. Wojciechu i nie tylko

  25 kwietnia 2015

  Nie, nie zamierzam zastępować ani uzupełniać znakomitego cyklu ks. Macieja Zachary. Po prostu chciałem się podzielić radością z piękna prefacji, jaką mogłem modlić się na liturgii w ostatnią środę (w środę, bo to było wieczorem - już odprawialiśmy wigilię uroczystości).  Prefacja o św. Wojciechu jest następująca:

 • Kto bierze udział w Triduum Paschalnym

  10 kwietnia 2015

  Już parę lat temu uderzyło mnie w Poniedziałek Wielkanocny, że śpiew na Mszy jest jakiś cichy. Tak naprawdę nie był cichy – był taki jak w każdą niedzielę. Ale byłem po liturgiach Triduum Paschalnego w mojej parafii, gdzie śpiew brzmiał o wiele mocniej.

 • Nie wszedł do środka

  27 grudnia 2014

  W oktawie Bożego Narodzenia liturgia wykonuje zaskakujące zwroty. 26 grudnia przenosi nas do Dziejów Apostolskich, do początków Kościoła – i każe wspominać św. Szczepana. 27 grudnia to z kolei święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty – i w Ewangelii sięgamy do Zmartwychwstania.

 • Ociężałe

  29 listopada 2014

  „Uważajcie więc na siebie, by wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa oraz trosk codziennego życia, aby ten dzień nagle was nie zaskoczył” – mówi Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii (Łk 21,34). Dwie pierwsze sprawy wydają się oczywiste – obżarstwo i pijaństwo są złe i musimy się ich wystrzegać. Ale troski codziennego życia?

 • Nieodwołalnie

  1 października 2014

  Droga do Jerozolimy to przewodni motyw Ewangelii św. Łukasza. Początek to Ewangelia dzieciństwa (Łk 1-2), chrzest w Jordanie i kuszenie (Łk 3,1 – 4,11), następnie działalność w Galilei (Łk 4,12 – 9,50). Koniec to najważniejsze wydarzenia w Jerozolimie (Łk 19,42 – 24,53).

 • Blask okresu zwykłego

  5 lutego 2014

  Okres zwykły w liturgii, jak sama nazwa wskazuje, jest czasem zwyczajnym. Nie ma w nim więc ani największych świąt ani przygotowania do nich. Nie ma modlitw prezydencjalnych wyznaczonych na każdy dzień. Nie jest to w liturgii czas największych obchodów i największych przeżyć.

 • Uwielbienie

  29 stycznia 2014

  Liturgii można uczyć w rozmaitych aspektach. Można uczyć przepisów liturgicznych. Można iść bardziej w głąb i tłumaczyć, dlaczego takie właśnie przepisy liturgiczne obowiązują - czyli tłumaczyć sens danych obrzędów. A można również uczyć przeżywania liturgii.  Być może to nie wszystkie aspekty, w każdym razie takie mi w tym momencie przychodzą...

 • Homilia na Objawienie

  6 stycznia 2014

  Właściwie to najchętniej bym w tym miejscu wkleił całą dzisiejszą papieską homilię. Ale tylko krótkie fragmenty z zachętą do przeczytania całości (http://info.wiara.pl/doc/1834413.Szukac-Boga-i-miec-swiety-spryt/2).

 • Modlitwa na koniec i na początek roku

  31 grudnia 2013

  Zachwyciła mnie prośba zawarta w dzisiejszej kolekcie. "Spraw, abyśmy należeli do Chrystusa, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi". Nic dodać nic ująć. Nie wiem, czy ta kolekta znajduje się w tym dniu dlatego, że to ostatni dzień roku, czy z innych powodów. Ale bardzo pasuje - czegóż życzyć sobie na Nowy Rok? Tak naprawdę tego, by należeć do...