Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Marianin. Rocznik 1966. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". Ojciec duchowny Seminarium Księży Marianów w Lublinie. Prezbiter wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce. Odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus". Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, rozwój obrzędów Mszy świętej, wzajemna relacja Mszałów Pawła VI i Piusa V.

 • Rzym (IV): Errata do „Historii Mszału”

  25 lutego 2017

  Poniekąd jest to ciąg dalszy mego wpisu o rozmowie z prof. Stefano Parentim nt. historii liturgii podczas agapy w Russicum. Wspomniał mi wtedy o polskim doktorancie z „Anselmianum” ks. Łukaszu Celińskim, a w ostatnim tygodniu zaaranżował na uczelni nasze spotkanie. ...

 • Rzym (III): Jeszcze raz Forza Roma!

  21 lutego 2017

  Trzeci wpis rzymski i kolejny wątek, którego nie mogło zabraknąć i tym razem. Wybraliśmy się przedwczoraj w gronie czterech współbraci na Stadio Olimpico na mecz ligi włoskiej Roma-Torino. (więcej…)

 • I znowu Rzym – historia zbawienia trwa

  13 lutego 2017

  Minęło sześć lat i oto znów Kapituła Generalna mego Zgromadzenia. To już czwarta z kolei w której biorę udział jako liturgista i ceremoniarz. Ale znów jest to czas odwiedzin dawnych przyjaciół. Jednej z zaprzyjaźnionych rzymskich rodzin sześć lat temu poświęciłem osobny wpis. ...

 • Lex orandi, lex credendi – o co właściwie chodzi? (2)

  2 lutego 2017

  Miałem ten wpis gotowy już od jakiegoś czasu, czekałem tylko na ponowne uruchomienie strony. Niniejszym więc inauguruję swoją aktywność blogową na odnowionej stronie. Na początku listopada zrobiłem wpis na temat korzeni maksymy "Lex orandi, lex credendi", aby pokazać, że tak naprawdę nie pochodzi ona od Ojców Kościoła, przynajmniej nie w tym sensie w jakim zwykle się jej używa....

 • o. Cassian Folsom zasypuje przepaść

  6 listopada 2016

  O. Folsom jest przeorem benedyktyńskiej wspólnoty w Nursji, której klasztor i kościół zostały zniszczone w ostatnim trzęsieniu ziemi, ale ten wpis jest o czymś innym. Zamieszczam przekład krótkiej rozmowy o. Cassiana z organizatorami dorocznej pielgrzymki Ludu Summorum Pontificum do Rzymu.

 • „Lex orandi, lex credendi” – o co właściwie chodzi? (1)

  4 listopada 2016

  W różnych publikacjach, rozmowach czy debatach dotyczących liturgii co jakiś czas przywołuje się łacińskie hasło „lex orandi, lex credendi”, tłumaczone „prawo modlitwy jest prawem wiary”. Używa się tego zdania w takim sensie, że wiarę Kościoła należy odczytywać z jego liturgii – Kościół wierzy tak jak się modli.

 • Dobrzy poganie

  31 października 2016

  Felieton Wojciecha Wencla „Czarny czwartek” z ubiegłotygodniowego „Gościa Niedzielnego” (z 23 X) to jeden z trzech komentarzy do sprawy niedawnego utrącenia w Sejmie projektu „Stop aborcji”, z którymi najbardziej się utożsamiam.

 • Trzęsienie ziemi we Włoszech

  30 października 2016

  Dziś rano nastąpiło kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech, które ponownie dotknęło benedyktyńską wspólnotę w Nursji. Pierwsze trzęsienie w sierpniu uszkodziło klasztor, to dzisiejsze całkowicie zniszczyło bazylikę św. Benedykta.