Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus". Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, historia sakramentarzy i mszałów, rozwój obrzędów Mszy świętej.

 • Katechumenat i chrzest: rocznica chrztu

  31 marca 2019

  W rocznicę zeszłorocznej Wigilii Paschalnej zamieszczam, zgodnie z zapowiedzią, wpis kończący ubiegłoroczny cykl wpisów o katechumenacie i chrzcie w dawnej liturgii rzymskiej. Specyficznie rzymską tradycją, dziś odnawianą w Obrzędzie chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych, była bowiem specjalna Msza w pierwszą rocznicę chrztu (Pascha annotinum), z udziałem tych...

 • Modlitwy nad ludem (8)

  30 marca 2019

  C.d. modlitw nad ludem wraz z ich źródłami wg obu mszałów. Dziś modlitwy od niedzieli do środy IV tygodnia Wielkiego Postu. (więcej…)

 • Modlitwy nad ludem (6)

  23 marca 2019

  Kolejny wpis nt. modlitw nad ludem i ich źródeł według obu mszałów, dziś od niedzieli do środy III tygodnia Wielkiego Postu. (więcej…)

 • Modlitwy nad ludem (5)

  20 marca 2019

  Kolejny wpis o modlitwach nad ludem i ich źródłach wg obu mszałów. Dziś modlitwy od czwartku do soboty II tygodnia Wielkiego Postu. (więcej…)

 • Modlitwy nad ludem (4)

  16 marca 2019

  Kolejny wpis o modlitwach nad ludem i ich źródłach wg obu mszałów, dziś modlitwy od niedzieli do środy II tygodnia Wielkiego Postu. (więcej…)

 • Modlitwy nad ludem (2)

  9 marca 2019

  Dziś drugi wpis z serii. Modlitwy nad ludem (i ich źródła) według obu mszałów od I niedzieli Wielkiego Postu do środy I tygodnia. (więcej…)

 • Modlitwy nad ludem (I)

  7 marca 2019

  Przez ponad trzy miesiące nie dodawałem nowych wpisów. To nie było zapomnienie ani lekceważenie, a po prostu skutek zaabsorbowania innymi obiektywnie dużo ważniejszymi sprawami. Teraz powracam z pewnym mini-cyklem wielkopostnym, dotyczącym modlitw nad ludem (orationes super populum) z mszału. ...

 • Wokół Sakramentarza tynieckiego (6)

  3 grudnia 2018

  Ponad rok minął od mojego poprzedniego wpisu z tego cyklu, ale to nie znaczy że o nim zapomniałem albo że przestał mnie interesować Sakramentarz tyniecki. Po prostu pośród pracy parafialnej i różnych innych absorbujących zobowiązań mam mało czasu na te sprawy. Ostatnio jednak przeczytałem bardzo ważny artykuł nt. Sakramentarza tynieckiego, rzucający wiele światła...