Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus". Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, historia sakramentarzy i mszałów, rozwój obrzędów Mszy świętej.

 • O lekturze „biblii szatana”

  1 lutego 2011

  Początkowo chciałem wspomnieć o tym w ramach jednej z dyskusji, ale zrezygnowałem (mógłbym spowodować tym niepotrzebne nieporozumienia) i postanowiłem zrobić odrębny wpis, bo moim zdaniem sprawa na to zasługuje. Absolutnie nie robię tu reklamy pismu zatytułowanemu "biblia szatana" i nie zachęcam nikogo do lektury, ale chcę się podzielić pewnymi spostrzeżeniami...

 • Znów o bierzmowaniu

  27 stycznia 2011

  Wczoraj zostałem zaskoczony telefonem z portalu fronda.pl i na szybko udzieliłem telefonicznego wywiadu na temat udzielania bierzmowania przed I Komunią św., a propos decyzji podjętej w diecezji Liverpool, aby wprowadzić taką właśnie praktykę. Wywiad jest dostępny tutaj.

 • Coś o historii Epifanii, a propos niedawnej publikacji

  11 stycznia 2011

  Jeden z moich współbraci zakonnych mawia czasem żartobliwie: "Mam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam". Czytając w ostatnim "Gościu Niedzielnym" (z 9 stycznia) artykuł "Wszystko płynie" (s. 62-65) o święcie Jordanu, czyli o Epifanii w Kościołach wschodnich, natknąłem się tam m.in. na swoją własną wypowiedź nt. historii święta....

 • Dwie części Adwentu – tak, ale bez przesady

  19 grudnia 2010

  Z pewną rezerwą czytam różne komentarze na temat Adwentu. Jak refren powtarza się w nich tezę, że pierwsza część Adwentu (do 16 XII) jest poświęcona tylko i wyłącznie oczekiwaniu eschatologicznemu i dopiero druga stanowi przygotowanie na Narodzenie Pańskie. Tak radykalny podział wydaje mi się zdecydowanie przesadny i nie mający oparcia w modlitwie Kościoła.

 • O ruchu liturgicznym – cz. 1

  4 października 2010

  Początkowo to miał być tylko komentarz pod wpisem p. Marcina Morawskiego. Kiedy, już po napisaniu a przed zapisaniem, komputer nagle się zawiesił i tekst został stracony, a na pisanie od nowa nie miałem już sił i czasu, postanowiłem zrobić z tego osobny wpis na blogu.

 • Pierwszy raz

  30 września 2010

  Dzisiaj po raz pierwszy odprawiłem Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W pewnym sensie nowa prymicja.

 • Tchnienie Jezusa na uczniów (J 20, 22) a sakrament bierzmowania

  31 maja 2010

  Ewangelia niedzieli Zesłania Ducha Świętego opowiada o ukazaniu się zmartwychwstałego Jezusa uczniom. Jezus tchnie na uczniów, mówiąc: "Weźmijcie Ducha Świętego". Od dawna fascynuje mnie odkrywanie śladów wpływu tego fragmentu Janowej Ewangelii na liturgię chrztu i bierzmowania. Chcę się tym podzielić w niniejszym wpisie.

 • Wybór Macieja – wynik nadgorliwości św. Piotra?

  14 maja 2010

  Zawsze w święto św. Macieja Apostoła przychodzi mi na pamięć usłyszana przed laty homilia ks. prof. Crispino Valenziano z rzymskiego "Anselmianum", w której przytoczył on opinię wielkiego Ojca Kościoła św. Ambrożego, zdaniem którego wybór Macieja był po prostu falstartem.

 • ks. Ryszard Tujak

  8 marca 2010

  Z przejęciem przeczytałem na stronie Nowego Ruchu Liturgicznego wiadomość o śmierci ks. Ryszarda Tujaka. Miał 71 lat, choć z powodu choroby wyglądał na znacznie starszego. Bardzo piękna postać, a przy tym ktoś naprawdę zasypujący przepaści.