Tomasz Grabowski OP

Tomasz Grabowski OP na Liturgia.pl

Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

 • Koszmar teologiczno-pastoralny

  19 września 2014

  Nie, nie, nic mi się nie śniło. Za namową znanej i szanowanej przeze mnie katechetki (matki trojga dzieci, szczęśliwej żony od 25 lat) zajrzałem do Dyrektorium o Mszach z udziałem dzieci. Jeśli ktoś ma słabe nerwy, niech zakończy lekturę i zapomni o sprawie.

 • O liturgii trwającej do świtu

  1 sierpnia 2013

  Podczas trzeciej wyprawy misyjnej św. Paweł spędził tydzień w Troadzie. W przeddzień wyjazdu uczestniczył w liturgii tamtejszej wspólnoty, która – jak zanotował autor Dziejów Apostolskich – trwała aż do świtu.

 • Urlop na Wielki Piątek

  28 marca 2013

  Episkopat zadbał o to, by uroczystość Objawienia Pańskiego była dniem wolnym od pracy. Z pewnością była to próba, która miała służyć przywróceniu charakteru i rangi tej uroczystości. Może była to też próba sił pomiędzy katolikami a laickim państwem.

 • Jak odprawiać mszę świętą?

  12 sierpnia 2012

  Ze względu na pytanie p. Piotra Chrzanowskiego o to, jakie duszpasterstwo prowadzę, jaka jest jego charakterystyka i jak często odprawiamy mszę, odpowiadam wpisem na temat: jak odprawiam mszę świętą. Wolta wynika stąd, że podczas roku akademickiego odprawiamy otwartą dla wszystkich mszę na Gródku (godz. 11:00, niedziela).

 • Kościół umiera. W odpowiedzi na tekst M. Jakimowicza

  7 sierpnia 2012

  Zainspirowany tekstem Marcina Jakimowicza „Kościół umiera” postanowiłem napisać coś na poruszony przez niego temat. Z pewnością jest tak, że wiele ciekawych i błogosławionych inicjatyw dzieje się w Kościele w Polsce. Jeśli ktoś poświęci chwilę czasu na to, by się im przyjrzeć,...

 • Metoda małych kroków

  22 lipca 2012

  Już jakiś czas temu, chyba dwa lata temu, w Jarosławiu podczas Festiwalu „Pieśń naszych korzeni” z DOLową ekipą braliśmy udział w seminarium „Ukorzenić nowy ryt”. Spotkałem się z wieloma głosami krytyki, ponieważ wierzę, że tzw. NOMowi niczego nie brakuje.