Tomasz Grabowski OP

Tomasz Grabowski OP na Liturgia.pl

Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  • Ateizm to też wiara

    18 października 2011

    Nie pisałbym o tym, gdyby nie fakt, że coraz częściej trzeba przypominać rzeczy oczywiste. Oczywistością jest, że ateizm jest formą wiary religijnej. Teiści wierzą, że Bóg istnieje, ateiści są przekonani o prawdziwości przeciwnego poglądu. Dokładnie ten sam proces myślowy doprowadza jednych do stwierdzenia "Bóg istnieje", który innych przywodzi do...

  • Katecheza 20: Komunia święta

    29 sierpnia 2011

    Eucharystia w swoim rycie podsuwa interpretację Najświętszej Komunii. W obrzędzie Znaku pokoju zawarta jest prawda o tym, jak sama Msza św. przedstawia Komunię św. (więcej…)

  • Katecheza 18: Ojcze nasz i embolizm

    9 sierpnia 2011

    Dzisiejszy komentarz to interpretacja Modlitwy Pańskiej oraz embolizmu wypowiadanego po niej przez kapłana, dokonana w kontekście Eucharystii. Kapłan, zdanie po zdaniu, komentuje sens słów modlitwy danej nam przez Chrystusa, byśmy przyłączali się do ofiary, jaką składa On przed Bogiem. ...

  • Katecheza 17: Kanon rzymski

    9 sierpnia 2011

    Kanon Rzymski jest wzorcem wiary: Kościół przez Kanon uczy się wiary i dzięki niemu ją zachowuje. Jako Kościół – sięgając po słowa Kanonu - składamy ofiarę w jedności z naszymi poprzednikami, którzy przechowali depozyt wiary – z biskupem miejsca i Biskupem Rzymu.

  • Katecheza 15: Anamneza

    4 sierpnia 2011

    Dzisiejsza katecheza poświęcona będzie działaniu Ducha Świętego w Eucharystii i pojęciu anamnezy. Eucharystia to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas niej mamy przystęp do tajemnicy Kalwarii.

  • Katecheza 13: Módlcie się…

    28 lipca 2011

    Modlitwa ta jest progiem, za którym rozpoczyna się ofiara wierzącego Kościoła. Jej znaczenie nie wyczerpuje się jednak w kilku widzialnych znakach, ale jest ona ofiarą samego Jezusa Chrystusa.

  • Katecheza 12: Ofiarowanie

    25 lipca 2011

    Ofiarowanie jest dosyć paradoksalnym momentem liturgii. Nie możemy przecież ofiarować Bogu niczego, czego wcześniej od Niego nie otrzymaliśmy. W ofiarowaniu wyraża się i urzeczywistnia oddanie Stwórcy na własność darów, które przynosimy – przede wszystkim chleba i wina. ...

  • Katecheza 9: Liturgia słowa

    23 czerwca 2011

    Liturgia to wspólne świętowanie. Jezus, w ofierze składanej Ojcu, dołącza do siebie cały Kościół – nas, nasze usta, ciało, gesty. Wykorzystuje też kapłana jako narzędzie.

  • Katecheza 8: Kolekta

    20 czerwca 2011

    Przedmiotem rozważań kolejnej katechezy jest tzw. kolekta - modlitwa, rozpoczynająca się wezwaniem kapłana „Módlmy się”, po którym ma miejsce chwila ciszy, a następnie zwrot do Boga Ojca.