Biblijna Droga Krzyżowa: Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa

Masz kilka osób, co swoich szat nie splamiły; będą chodzić ze mną w bieli, bo godne są tego (Ap 3,4).

Gest św. Weroniki prowokuje dziś pytanie o mój chrzest, o moją białą szatę. Jak ona dzisiaj wygląda? W chrześcijaństwie chodzi przecież tylko o życie swoim chrztem. Aby chrzest był żywy, aby woda chrzcielna nieustannie we mnie pulsowała, aby z każdym dniem docierała coraz głębiej, tam, gdzie jeszcze jej nie było. Czym dla ciebie jest chrzest? Wydarzeniem z przeszłości? Czymś, co miało miejsce dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat temu, kiedy byłeś dzieckiem?

Chrzest to najważniejsze wydarzenie w naszym życiu. Nic ważniejszego później się nie stanie. Nic bardziej radykalnego się nie wydarzy. To w chrzcie tkwi cały potencjał naszego życia, który trzeba dzisiaj urzeczywistnić. To w chrzcie dokonała się jedyna prawdziwa śmierć i powstanie z Chrystusem z martwych. Chrzest jest spotkaniem z Bogiem, który mnie stwarza. Wszystko zmienia w moim życiu, bo w chrześcijaństwie nie chodzi o małe zmiany, o delikatną kosmetykę duchową. Chrześcijanin ma podporządkować swoje życie Chrystusowi. Ja staję się sługą, On jest moim Panem. To On dyktuje warunki. To On mówi, co jest dobre, a co złe. To On prowadzi moje życie. Ja jestem Mu poddany.

Weroniko, twój gest zmusił mnie dzisiaj do pytania o mój chrzest, o moją białą szatę. Czy jest na niej jeszcze odciśnięty wizerunek Chrystusa, do którego zostałem upodobniony? Czy może już dawno temu wrzuciłem ją do szafy i nie bardzo wiem, gdzie jest? Weroniko, twój czyn jest dla mnie wyrzutem sumienia i pytaniem: „Gdzie jest mój chrzest?”.

Weronika ociera twarz Jezusa, fot. Lawrence Lew OP

Weronika ociera twarz Jezusa, fot. Lawrence Lew OP

Rozważanie pochodzi z książki „Biblijne Drogi Krzyżowe” ks. Krzysztofa Porosło.

O książce

Kościół – szczególnie w Wielkim Poście – zaprasza nas do modlitewnej medytacji kolejnych etapów drogi krzyżowej Chrystusa Pana. Kiedy przyjrzymy się bliżej tekstom natchnionym, zobaczymy, że nie tylko Ewangelie odsłaniają przed nami tajemnicę śmierci Jezusa. Ksiądz Krzysztof Porosło w zamieszczonych w tej książeczce rozważaniach Drogi Krzyżowej odkrywa, że cały Stary Testament (historie m.in. Adama, Jakuba, Józefa Egipskiego, Mojżesza, Hioba, Jeremiasza, Dawida) utkany jest z zapowiedzi męki Pana, zaś inne niż Ewangelie księgi Nowego Testamentu (szczególnie Apokalipsa św. Jana) odsłaniają jej zbawcze znaczenie.

Wydawca: Baptysterium; Format: 14,2 x 20,2 cm; Oprawa: miękka; Liczba stron: 50; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-960436-0-3.

Zobacz także

Ks. Krzysztof Porosło

Ks. Krzysztof Porosło na Liturgia.pl

Ksiądz archidiecezji krakowskiej (święcenia przyjął w 2013 r.). W 2015 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), które ukończył w 2019 r. obroną doktoratu. Od 2019 r. wykłada teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od września 2020 r. jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Pomysłodawca i współorganizator rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbywają się od 2008 r. Autor lub redaktor 15 książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym.