Biblijna Droga Krzyżowa: Złożenie ciała Jezusa do grobu

Drzewo ma jeszcze nadzieję, bo ścięte, na nowo wyrasta, świeży pęd nie obumrze. Choć bowiem korzeń zestarzeje się w ziemi, a pień jego w piasku zbutwieje, gdy wodę poczuje, odrasta, rozwija się jak młoda roślina (Hi 14,7–9).

Twój grób uczy nas, że śmierć nie jest wszechwładna, że cierpienie nie ma mocy zniszczyć nas i odebrać nam całkowicie nadzieję. Że nasze życie, kiedy tylko jest zjednoczone z Tobą, staje się jak to drzewo z Księgi Hioba, które chociaż wydawało się całkowicie obumarłe zaczyna żyć na nowo, odrasta, kiedy tylko poczuje dopływ świeżej wody. Eucharystyczny pokarm, którym się karmimy, ma moc – w każdym cierpieniu – tchnąć w nas nowe życie, bo tak jak to drzewo ludzkie życie zawsze ma jeszcze nadzieję.

Rozważanie pochodzi z książki „Biblijne Drogi Krzyżowe” ks. Krzysztofa Porosło.

Złożenie Jezusa do Grobu, autor: Joanna Taraszka

Nie opłakuj mnie Matko, autor: Joanna Taraszka

 

O książce

Kościół – szczególnie w Wielkim Poście – zaprasza nas do modlitewnej medytacji kolejnych etapów drogi krzyżowej Chrystusa Pana. Kiedy przyjrzymy się bliżej tekstom natchnionym, zobaczymy, że nie tylko Ewangelie odsłaniają przed nami tajemnicę śmierci Jezusa. Ksiądz Krzysztof Porosło w zamieszczonych w tej książeczce rozważaniach Drogi Krzyżowej odkrywa, że cały Stary Testament (historie m.in. Adama, Jakuba, Józefa Egipskiego, Mojżesza, Hioba, Jeremiasza, Dawida) utkany jest z zapowiedzi męki Pana, zaś inne niż Ewangelie księgi Nowego Testamentu (szczególnie Apokalipsa św. Jana) odsłaniają jej zbawcze znaczenie.

Wydawca: Baptysterium; Format: 14,2 x 20,2 cm; Oprawa: miękka; Liczba stron: 50; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-960436-0-3;

kkp

Zobacz także