Chorzów: Ludus Passionis – średniowieczny dramat liturgiczny

W piątek, 16 marca 2018 o godz. 19:00 w kościele św. Józefa w Chorzowie Schola Węgajty zaprezentuje średniowieczny dramat liturgiczny według XIII-wiecznego rękopisu Carmina Burana według opracowania muzycznego Marcela Pérèsa.

Jest to najstarsza kompletna pasja Europy Łacińskiej, monumentalny, muzyczny dramat liturgiczny znajdujący się w rękopisie Carmina Burana (XIII w.). Przedstawia ewangeliczne sceny z życia i męki Jezusa Chrystusa (powołanie Piotra i Andrzeja, uzdrowienie Niewidomego, spotkanie Zacheusza, wjazd do Jerozolimy, wieczerza u faryzeusza Szymona, nawrócenie Marii Magdaleny, wskrzeszenie Łazarza, wydanie, pojmanie, sąd, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, lament Marii, zdjęcie z Krzyża).

Wykonawcy to międzynarodowa 25-osobowa grupa śpiewaków i aktorów z Polski, Estonii, Niemiec, Białorusi, Anglii i Ukrainy skupiona w Scholi Węgajty. Autorem opracowania muzycznego (rekonstrukcja na podstawie manuskryptu i kompozycja) jest światowej sławy francuski muzykolog i śpiewak Marcel Pérès, a kierownikiem muzycznym Marcin Bornus-Szczyciński. Reżyseria i kierownictwo artystyczne: Johann W. Niklaus. Scenografia i kostiumy: Toni Casalonga, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Magdalena Góra. Gest: Anna Łopatowska, konsultacja teatralna: Geoffrey Norris.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Stowarzyszenia i Scholi Węgajty „Quem Queritis 2018”. Współorganizatorzy i Partnerzy: Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Parafia św. Józefa w Chorzowie, Parafia św. Jadwigi w Chorzowie, Chorzowskie Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Miasta Chorzów.

Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także