Demony współczesności: Acedia
Pierwszy z filmów serii „Demony współczesności“ poświęciliśmy demonowi południa: acedii. Opat benedyktynów tynieckich, o. Bernard Sawicki, lokuje przyczyny tej słabości m.in. w zmęczeniu i w naszej własnej wyobraźni.
Szkicuje również portret człowieka, który uległ poczuciu beznadziei. Wstępem do każdego odcinka jest rozmowa poświęcona naturze współczesnych demonów, zarejestrowana tego roku w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie.
W ostatnich dniach Wielkiego Postu (począwszy od poniedziałku, przez 7 kolejnych dni) zamieszczamy 7 filmów z serii „Demony współczesności”: acedia, niestałość, cynizm, krytykanctwo, manipulacja, narcyzm i niewdzięczność. Tych siedem bestii wydaje się szczególnie bolesnych dla naszej epoki.
W kolejnych odcinkach odsłaniać będziemy inspirującą rozmowę studentów związanych z Dominikańskim Duszpasterstwem Akademickim „Beczka” na temat natury demonów.
Rozmowa będzie wstępem do komentarzy i refleksji poświęconych wybranym bestiom: opata benedyktynów o. Bernarda Sawickiego OSB, przeora dominikanów w Krakowie o. Pawła Kozackiego OP, o. Janusza Pydy OP, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. Grzegorza Rysia.
* Do powstania filmów przyczyniło się wiele osób, gorąco dziękujemy Panu Konstantemu (za obraz i montaż), Marcie (za serce), Kamie Hawryszków (za muzykę), Adamowi, Oli, Marcinowi, Zuzi, Rapiemu, Hani, Michałowi, Waldiemu, Magdzie i Piotrkowi za dwa poniedziałki nagrań – Małgorzata Gadomska, redakcja Liturgia.pl.
![]() |
Nagrania w serii „Demony współczesności” jest dostępny także jako podcast. Pozwala to ściągnąć je bezpośrednio i automatycznie do odtwarzacza iTunes, Juice, eMusic lub na urządzenia przenośne (typu iPod, iPhone, tel. komórkowe i inne). Z subskrypcji można skorzystać, odnajdując „Demony współczesności” w iTunes Store lub korzystając z tego linku. |
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Licheń: Rozpoczęły się siódme warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”
W czwartek 9 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych... więcej
-
Licheń: W sanktuarium ruszyły warsztaty liturgiczne „Ars...
Mszą św. wotywną w intencji warsztatów oraz procesją błagalną z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych... więcej
-
Licheń: W lipcu warsztaty Ars Celebrandi po...
Tegoroczna edycja warsztatów „Ars Celebrandi”, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r.... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej