Dominikanie rekomendują zawieszenie wykonywania pieśni André Gouzesa wobec toczącego się postępowania

Francuski dominikanin i kompozytor, o. André Gouzes został oskarżony przez tamtejszą prokuraturę o napaść i gwałt na nieletnim. Oświadczenie w tym kontekście opublikowała Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie, która wprowadzała dzieła muzyka do polskich kościołów.

W oświadczeniu czytamy: Szokiem dla nas, jak też dla mnóstwa osób w środowisku muzyki liturgicznej, są oskarżenia przedstawione francuskiemu dominikaninowi, o. André Gouzesowi OP, przez francuską prokuraturę, o czym poinformował dziennik La Croix w dniu 6 maja 2022.

Ojciec Gouzes jest kompozytorem wielu popularanych utworów liturgicznych, takich jak m. in. Kantyk Mojżesza, Niepojęta Trójco, Panie mój, nie jestem godzien, Radosna Światłości etc., które są często wykonywane podczas liturgii w kościołach w Polsce. Jego muzyka przez lata pozostawała inspiracją dla wielu muzyków związanych z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym.

– Został on oskarżony o napaść seksualną i gwałt na nieletnim poniżej 15. roku życia, co miało mieć miejsce kilkanaście lat temu. Sam oskarżony cierpi od kilku lat na chorobę Alzheimera. Wiemy, że w wyjaśnieniu sprawy władze Prowincji Tuluzy współpracują ściśle z francuskimi organami ścigania – zauważa o. Miśko, prezes fundacji w swoim oświadczeniu.

Bracia zapewniają także o modlitwie w intencji poszkodowanego i jego rodziny, jednak do czasu, kiedy sprawa nie zostanie wyjaśniona przez prokuraturę, rekomendują, aby kierując się wrażliwością i szacunkiem dla poszkodowanego, nie wykonywać utworów francuskiego dominikanina podczas liturgii.

– Doceniamy zasługi o. André Gouzesa w reformie muzyki liturgicznej, która miała wpływ także na nasze środowisko, ale równocześnie nie możemy przejść obojętnie wobec charakteru zarzutów postawionych naszemu współbratu  – podkreślają dominikanie. Dalsze decyzje dotyczące utworów o. André Gouzesa OP będą podejmowane przez fundację po zapadnięciu prawomocnego orzeczenia francuskiego sądu.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

FreshMail.pl