Dominikanie z Fryburga Szwajcarskiego uczą chorału na YouTube

Nowy kanał YouTube, uruchomiony przez dominikańskich braci studentów w Szwajcarii, uczy ludzi na całym świecie piękna i tradycji liturgii Zakonu. Przez internet bracia wirtualnie prowadzą cotygodniowe prywatne lekcje śpiewu dla wszystkich chętnych do nauki.

Kanał jest projektem br. Alexandre Frezzato z kantonu Wallis w Szwajcarii oraz br. Stefana Ansingera z Holandii. Obydwaj studiują na Uniwersytecie Fryburskim. Kanał rozpoczął działalność w październiku tego roku i ma już kilka tysięcy wyświetleń, ale bracia Alexandre i Stefan dopiero zaczynają. Ci, którzy subskrybują kanał teraz, wciąż u początku nowego roku kościelnego, będą mogli śledzić przebieg całego roku liturgicznego razem z braćmi.

Bracia Alexandre i Stefan pragnęli poznać tradycję śpiewu gregoriańskiego Zakonu ipodzielić się nią z innymi Te średniowieczne pieśni łacińskie są paradoksalnie bardziej popularne wśród młodych ludzi niż wśród starszych. Dominikańska tradycja chorału gregoriańskiego, która różni się nieco od tradycji innych zakonów, obejmuje wszystkie hymny i antyfony roku liturgicznego w unikalnych oprawach muzycznych. W ciągu ostatnich lat część tego dziedzictwa została nieco zaniedbana. Jednak zamiast narzekać na brak znajomości tradycji, ci dwaj młodzi dominikanie podjęli działania.

Bracia łączą starożytność z nowoczesnością: korzystając z aparatu cyfrowego, tworzą piękne filmy, które mają na celu promowanie i nauczanie chorału gregoriańskiego. Co tydzień na swoim kanale YouTube wydają nowe arcydzieło gregoriańskie, nakręcone w pięknych starych kaplicach monastycznych.

Jest wiele miejsc, w których można usłyszeć chorał gregoriański na YouTube, ale ten nowy kanał, zwany OPChant, jest wyjątkowy. Każde nagranie jest wykonywane w sposób jak najbardziej neutralny i przejrzysty. W opisie pod każdym filmem znajduje się link do pliku PDF z muzyką nutową oraz ze słowami w języku łacińskim, dzięki czemu widzowie mogą śpiewać razem z braćmi. Nowy kanał jest też unikalny, ponieważ autorzy uważnie śledzą kalendarz roku kościelnego. Udostępniają nowe filmy wideo z wystarczającym wyprzedzeniem, aby widzowie mogli nauczyć się nowego utworu, zanim zostanie on użyty w liturgii. Na przykład Introit (lub antyfona na wejście) „Ad te levavi”, używany w okresie Adwentu, został opublikowany już pod koniec listopada. Słynne antyfony „O” na ostatni tydzień Adwentu pojawią się w tym miesiącu. Braci studenci mają nadzieję, że w ten sposób wspólnoty będą mogły uczyć się chorału w odpowiednim kontekście żywej liturgii. Dla tych, którzy uczą się sami, bracia dodają, że te starożytne pieśni łacińskie mogą być potężną formą modlitwy związaną z cyklem roku liturgicznego.

Bracia zapraszają wszystkich zainteresowanych bogatym dziedzictwem muzycznym Zakonu do zapisywania się oraz do nauki i wspólnego śpiewania. Chorał jest też inspiracją i miejscem spotkania dla wielu, którzy niekoniecznie są wierzący, ale są ciekawi Kościoła.

Aby się zapisać, wystarczy przejść do strony OPChant i kliknąć na „Subskrybuj” oraz kliknąć na dzwonek, aby otrzymywać powiadomienia, kiedy nowe nagrania są udostępniane.

Chorał gregoriański jest znakiem rozpoznawczym Tradycji w burzliwych dla Kościoła czasach. Zwiększenie liczby subskrybentów pokazuje, że na świecie jest wielu pasjonatów naszego chrześcijańskiego dziedzictwa.

lm na podst. LifeSite

mw

Zobacz także