Gdańska Szkoła Kantorów rusza na Pomorzu – trwa rekrutacja

Na Pomorzu rusza w tym roku przy klasztorze ojców Dominikanów nowy projekt muzyczny - Gdańska Szkoła Kantorów. Od sierpnia trwa rekrutacja, w połowie września odbędą się przesłuchania, a już pod koniec miesiąca pierwszy zjazd.

Gdańska Szkoła Kantorów jest dziełem powstałym z potrzeby oraz dbałości o piękno muzyki liturgicznej, która ma służyć dla dobra wiernych, łączyć środowiska
tworzące przestrzeń muzyki liturgicznej w Kościele. Jest przestrzenią dla tych wszystkich, dla których jakość muzycznego włączania się w liturgię nie jest bez znaczenia. GSK to miejsce, w którym słuchacze będą nabywali wiedzy i umiejętności do samodzielnego prowadzenia modlitwy śpiewem oraz scholi podczas Mszy św. oraz nabożeństw. Organizatorzy są przekonani, że modlitwa śpiewem z zachowaniem dobrego poziomu wykonawczego jest możliwa i potrzebna.

Program nauczania obejmuje zajęcia teoretyczne muzyczne i liturgiczne oraz praktyczne, m.in.: zbiorowa i indywidualna emisja głosu, podstawy dyrygowania, śpiew wielogłosowy, chorał gregoriański, śpiew tradycyjny i prawosławny, zasady muzyki, czytanie nut głosem, dobór repertuaru, teologia liturgii, metodyka prowadzenia scholi z praktyką.

– „Do szkoły zapraszamy zarówno osoby, które dotąd nie pełniły funkcji kantora oraz te, które mają już doświadczenie podobnej posługi w Kościele – dla pogłębienia warsztatu, poznania niewyobrażalnego bogactwa liturgii i poczucia bycia jej częścią” – mówi Faustyna Hinc, koordynatorka projektu. – „Do poprowadzenia zajęć zaprosiliśmy specjalistów, dla których dbałość o piękno liturgii oraz całościowy rozwój uczniów – nie tylko
muzyczny! – są bardzo istotne. Przewidujemy również wykłady zmienne, otwarte z gośćmi specjalnymi o tematyce istotnej dla przyszłego kantora” – zapowiada.

Inspiracją dla nowego gdańskiego projektu jest doświadczenie Szkoły Kantorów, którą od 2011 roku w Krakowie prowadzi Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – „Kantor nie próbuje być gwiazdą, ale służy innym poprzez podtrzymywanie śpiewu wspólnoty liturgicznej i kierowanie nim” – wyjaśniają organizatorzy krakowskiej Szkoły. – „Jego miejsce jest pośród ludu, jest uczestnikiem zgromadzenia liturgicznego. Kiedy w czasie sprawowanej liturgii nie ma chóru, kantor czuwa nad inicjowaniem poszczególnych śpiewów oraz, poprzez swoją postawę, troszczy się o to, by wierni brali czynny udział w śpiewie. Jego postawa generuje jedność i zaangażowanie osób znajdujących się na liturgii”.

https://www.facebook.com/gdanskaszkolakantorow/photos/a.104623647570218/122388909127025/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARDGDTBMI-57RDulit_ZpGXYFeOhnxgPds3H1BOUPhT–5n5mf5kItgTYzFCmNESPwFtrHpyS1T1uPEKKihKn1lBRmy_Y_cy2Nwov3-ZP1HsftdjyXMC7g2TsLfdA69G6qnYdEeN31gp0yQl4uw-zNaw_iE708l-ZB9horlx8WaJxR-lhMOAQWHUTiITsIo_4yJgaDejYIc5tcKyeZJof6z5Ql3TvftsoHZL5amsnEt7pYL_uJBssx_b2qDNJ5hm4yDw3Nd8_FO-4Nr1fsp5F27XFdnwbppq_JQgf4JmjWi5ma48ElBR_3_Pt-XURHccyfOVVjAWmUeZVF6re7cg154&__tn__=-R

Aby zostać słuchaczem Szkoły w Gdańsku, nie jest wymagane posiadanie wykształcenia muzycznego bądź doświadczenia – podstawowy słuch muzyczny i dobre chęci zdecydowanie wystarczą na początek. Przyjazne otoczenie Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury oraz nieprzypadkowo wybrani pedagodzy oraz prelegenci z pewnością będą wspomagać rozwój. Warto się odważyć i spróbować.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzykaliturgiczna.pl oraz na Facebooku.

Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym Gdańskiej Szkoły Kantorów.

mw

Zobacz także