Głos ludu w kwestii II modlitwy eucharystycznej

Podzielę się pewnym głosem, jaki niedawno usłyszałem podczas wykładu nt. Eucharystii w nowicjacie marianów.

Jeden z moich stałych obowiązków to posługa w nowicjacie marianów w Skórcu k. Siedlec co dwa tygodnie: spowiedź nowicjuszy oraz wykłady z liturgii i z łaciny (w tym roku zresztą mija już 18 lat mego wykładania liturgii w nowicjacie). Aktualnie omawiam z nimi obrzędy Mszy świętej i ostatnio mieliśmy „na tapecie” modlitwy eucharystyczne. Mówiłem trochę o pochodzeniu i teologii anafory jako takiej, a potem pokrótce o modlitwach z Mszału Pawła VI. Jeden z nowicjuszy skomentował to: „No właśnie, proszę księdza, tych modlitw w mszale jest przecież trochę. A księża w kółko biorą tylko tę drugą i drugą, jakby nie było żadnej innej. Mnie to już od dawna irytuje„.

Vox populi. Dzielę się tą uwagą, apelując jednocześnie do moich braci w kapłaństwie: Nie denerwujmy ludu wiernego nadużywając II modlitwy eucharystycznej! Jak najbardziej stosujmy ją, ale z umiarem.

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....