Jarosław: Rozpoczął się Festiwal „Pieśń Naszych Korzeni”

W Jarosławiu na Podkarpaciu rozpoczął się festiwal „Pieśń Naszych Korzeni”. To najważniejsze w Polsce spotkanie praktyków i teoretyków muzyki liturgicznej. 24 edycja festiwalu poświęcona jest tematyce mitów. Badacze będą zastanawiać się, jaką rolę i wpływ na kulturę miały właśnie mity.

Festiwal rozpoczął się w ostatnią niedzielę 21 sierpnia br. koncertem gruzińskiego zespołu wokalnego Sakhioba. Koncert odbył się w cerkwi grekokatolickiej pw. Przemienia Pańskiego. Zespół przygotował bardzo dynamiczny koncert w którym znalazły się pieśni kosmogoniczne mitologii kaukaskiej. – Po roku nie mogliśmy się już doczekać, kiedy spotkamy się znów i będziemy debatować na nasz stały i ulubiony temat tradycji. Będziemy debatować praktycznie, uczestnicząc w tej tradycji (nie tylko opowiadając o niej, ale uczestnicząc w niej bardzo aktywnie).

Koncert zespołu Sakhioba, fot. Michał Mach
Koncert zespołu Sakhioba, fot. Michał Mach

Tematem tegorocznego spotkania są mity. Mity, które są jak się okazuje czymś niezwykle ważnym. Na czym zasadzają się całe tożsamości narodów. To mity decydują o tym jak w ogóle biegnie historia. Chcemy tutaj opowiedzieć żywą muzyką o tych mitach od najdawniejszych czasów aż do chrześcijaństwa, które interpretujemy jako mit spełniony. – powiedział na rozpoczęcie festiwalu Marcin Bornus-Szczyciński, p.o. dyrektora festiwalu.

Koncert zespołu Sakhioba, fot. Kacper Montusiewicz
Koncert zespołu Sakhioba, fot. Kacper Montusiewicz

Przed uczestnikami festiwalu 8 dni warsztatów, debat i koncertów. Na miejscu festiwalu są nasi korespondenci, którzy będą codziennie przygotowywać relację z tego, co dzieje się w Jarosławiu.

Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”.

sb, mk

Zobacz także