„Jutrznia Paschalna” Dawida Kusza OP – premierowy koncert w niedzielę

Jeden z czołowych kompozytorów muzyki liturgicznej w Polsce, dominikanin o. Dawid Kusz zaprezentuje swoje najnowsze utwory ułożone na kształt Jutrzni, na zakończenie liturgicznego okresu wielkanocnego. Koncert już w najbliższą niedzielę 31 maja o godz. 10:00 na kanałach YouTube Liturgia.pl i Dominikanie.pl.

Kompozycja jest ułożona na kształt tradycyjnej Jutrzni, czyli modlitwy porannej, znanej z Liturgii Godzin: będzie można usłyszeć premierowo Psalm 63 na chór mieszany a cappella, Kantyk Trzech Młodzieńców na kwartet solistów, chór mieszany i organy; a także Psalm 149 na chór mieszany a cappella. Aby podkreślić maryjny charakter kończącego się miesiąca maja, autor uwzględnił w programie także utwór Ave Virgo Sanctissima na chór mieszany, skrzypce i organy.

Warto podkreślić, że utwory, które będą prezentowane podczas koncertu, o. Dawid Kusz OP napisał w tym roku i będzie to pierwsza publiczna prezentacja tych kompozycji. Autorem trzech kompozycji organowych, które także znajdą się w programie, jest Krzysztof Grzeszczak – kompozytor, teoretyk muzyki i organista, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Scholę gregoriańską poprowadzi o. Wojciech Sznyk OP.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie. W koncercie uczestniczył chór mieszany zaproszony przez organizatora pod dyrekcją o. Dawida Kusza OP, a także muzycy: na skrzypcach – Aleksandra Czajor z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a na organach Marek Pawełek – organista, aranżer, pedagog, organista podczas centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016. Wydarzenie otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”.

Koncert odbędzie się w pięknej scenerii Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, którą opiekują się ojcowie jezuici. Kościół powstał na początku dwudziestego wieku według projektu Franciszka Mączyńskiego w stylu wczesnego modernizmu. Fryz nad ołtarzem głównym, który będzie widoczny w tle niedzielnego koncertu, obrazuje symbolicznie hołd Narodu Polskiego Sercu Bożemu – zaprojektował go Piotr Stachiewicz, a wykonał brat Wojciech Pieczonka SJ – podobnie jak pozostałe mozaiki w bazylice, zaprojektowane przez Leonarda Stroynowskiego, natomiast bogatą polichromię sklepień zawdzięczamy Janowi Bukowskiemu.

Dawid Kusz do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

W 2019 roku nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego ukazała się jego kolejna płyta „Ite in mundum”:

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Program koncertu:

1. K. Grzeszczak, Preludium organowe Chrystus zmartwychwstan jest (2005)
2. Hymn greg., Aurora lucis rutilat
3. Ant. greg., Angelus
4. D. Kusz, Psalm 63 (2020)
5. Ant. greg., Prae timore
6. D. Kusz OP, Kantyk Trzech Młodzieńców (2020)
7. Ant. greg. Respondens
8. D. Kusz OP, Psalm 149 (2020)
9. K. Grzeszczak, Preludium organowe O dniu radosny (2014)
10. D. Kusz OP, Ave Virgo Sanctissima (2020)
11. K. Grzeszczak, Carmen populi (2012)

Wykonawcy:

Soliści: sopran – Maria Babicz, Łucja Nowak, tenor – Wojciech Sznyk OP, bas – Jakub Figus
Soprany: Maria Babicz, Katarzyna Olszewska, Agnieszka Kosecka-Wierzejska, Łucja Nowak, Barbara Kucharska
Alty: Kama Hawryszków, Helena Kieferling, Justyna Łokcik, Agnieszka Węglarczyk
Tenory: Mateusz Kucharski, Wojciech Sznyk OP, Hubert Boćko
Basy: Grzegorz Szulik, Jakub Ciępka, Jakub Figus, Mirosław Chudy

Skrzypce: Aleksandra Czajor
Organy: Marek Pawełek
Dyrygent: Dawid Kusz OP
Prowadzenie scholi gregoriańskiej: Wojciech Sznyk OP

mw

Zobacz także