Komplet nagrań z Warsztatów Muzyki Niezwykłej 2019 już dostępny

Pod koniec lipca amatorzy śpiewu liturgicznego z całej Polski wypełniali dominikański klasztor - uczestnicząc w organizowanych po raz piąty przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie Warsztatach Muzyki Niezwykłej. Pamiątką i owocem tego niezwykłego czasu jest płyta z wybranymi nagraniami zarejestrowanymi na żywo, dostępna w dystrybucji internetowej.

– „Doświadczenie piękna, choć fundamentalne w liturgii, nie może być celem samym w sobie” – mówi o założeniach warsztatów o. Dominik Jurczak, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. – „Piękno ma prowadzić do rozsmakowywania się w Tym, który jest źródłem piękna! Dlatego podczas tegorocznych warsztatów chcemy uczynić krok dalej, chcemy uczyć się, jak w poszukiwaniu piękna nie zatrzymać się jedynie na walorach artystycznych, ale jak dołączyć do chóru aniołów, by wraz z nimi nucić „święty, święty, święty” – wyjaśnił.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej, organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny od 2013 roku, znane są także z wieczornych koncertów i nabożeństw otwartych dla szerokiej publiczności, na które oprócz samych uczestników, zaproszeni byli wszyscy.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2019 na płycie

Płyta jest dostępna tylko w formie elektronicznej, poprzez sklepy takie jak Google Play, a także przez platformy streamingowe: Spotify, Tidal, Deezer i wiele innych. Nie jest planowane wydanie jej w formie staromodnego krążka. Nie jest to album studyjny, lecz nagrania archiwalne, na żywo, razem z wszelkimi trzaskami, niedoskonałościami wykonawczymi, ale przede wszystkim z wielkim sercem i zaangażowaniem modlących się śpiewem.

Do śpiewów mszalnych dołączone zostały homilie i konferencje, aby móc przedłużyć medytację słowa i umożliwić wysłuchanie konferencji tym, którzy w związku z różnymi okolicznościami nie mogli przyjechać na warsztaty.

Pobierz z Bandcamp Posłuchaj na Spotify Pobierz z Google Play  

W ramach materiału dodatkowego załączony został Praklisis do Bogurodzicy. Prawie wszyscy znamy akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny, ale mało kto zna nabożeństwo, którego częścią może być akatyst. Paraklisis (w słowiańskiej wersji – Molebień), to modlitwa błagalna zanoszona za bliskie nam osoby żyjące. Na prośbę Fundacji DOL adaptacji na język polski dokonał kantor grekokatolicki Andrij Szkrabiuk.

Kolejnym materiałem dołączonym do nagrań archiwalnych jest opracowanie gregoriańskich części stałych autorstwa Marcela Peresa. Te śpiewy były wykonane w czasie środowej liturgii, natomiast dzięki uprzejmości GS Ansamblis i Pulse Ensamble powstało nagranie lepszej jakości. Zostało ono zrealizowane między zajęciami w ramach festiwalu „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu. Gościny użyczył wykonawcom tamtejszy klasztor oo. Dominikanów.

Wykonawcy Pulse Ensamble: Stijn Claerhoudt, Willem Peek, Daan van der Schaft, Ernesto Schuddeboom. Zespół można znaleźć także na Facebooku. Wykonawcy Gailestingumo šventovės ansamblis: Milda Adamonytė, Gabija Adamonytė, Laurynas Adamonis, Tautvydas Mažeika. Zespół można znaleźć także na Facebooku. W nagraniu udział wzięli także Jan Kiernicki i Wojciech Sznyk OP.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

mw

Zobacz także