Kraków: Konferencja o sztuce sakralnej i wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego u dominikanów

„Obrazy Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny” – pod takim tytułem w środę 9 listopada, o godzinie 18:00 w krużgankach klasztoru krakowskich dominikanów odbędzie się wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja poświęcona sztuce sakralnej, która będzie miała miejsce dzień później, 10 listopada, w godzinach 10:00 - 14:00.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja i redakcja Teologii Politycznej organizują wystawę obrazów Jezusa Miłosiernego namalowanych według wskazówek, które otrzymała w objawieniach św. s. Faustyna Kowalska.

W trakcie wernisażu zaprezentowane zostaną wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowane przez: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.

– Zaprosiliśmy do projektu wielkich artystów, prosząc ich, żebyśmy razem mogli rozpocząć niezwykle ważną robotę: żeby artyści, teologowie i historycy sztuki usiedli ze sobą wspólnie i żeby z tego zrodziła się nowa sztuka sakralna – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy. – Chcielibyśmy dać szansę na stworzenie dzieł, które inaczej by nie powstały – dodaje. Problemem, z którym trzeba się zmierzyć, jest głęboki kryzys wielkiej tradycji katolickiego malarstwa religijnego. Po raz pierwszy od stuleci prawdy wiary nie przemawiają do wiernych współczesnym językiem obrazowania. Głośna sztuka albo w ogóle nie odnosi się do chrześcijańskiej nauki i życia, albo jest jawnie antychrześcijańska. Dokumenty Kościoła mówią wyraźnie, że wielka sztuka powinna być obecna w świątyniach, jednak praktyka jest inna. Wyrażenie nauki Chrystusa językiem kolejnego pokolenia jest obowiązkiem tych, którzy mają przekazać światu Prawdę. To rodzaj naszej współpracy w dziele Wcielenia – kontynuuje Karłowicz. – Sztuka sakralna znajduje się na najwyższym poziomie trudności – tu nie chodzi o publicystyczne szarże, ale o Prawdę i Piękno. Zaczynamy od arcytematu, od centrum chrześcijańskiego życia i od centrum religijności naszych czasów, od obrazu Miłosierdzia Bożego – dodaje.

Dzień później, 10 listopada (czwartek), będzie miała miejsce konferencja „Namalować katolicyzm od nowa”, w trakcie której odbędzie się dyskusja z wybitnymi znawcami sztuki współczesnej, teologami i artystami o kondycji i wyzwaniach stojących przed sztuką sakralną. W panelu przedpołudniowym udział wezmą: bp prof. Jacek Grzybowski, o. Łukasz Miśko OP – prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, Jarosław Modzelewski, Izabela Rutkowska, Beata Stankiewicz. Uczestnikami panelu popołudniowego będą: Karolina Staszak, Andrzej Szczerski, Marta Tarabuła, Dariusz Karłowicz.

Więcej informacji oraz plan wydarzenia można znaleźć na stronie organizatora. Konferencja będzie transmitowana online:

ko

Zobacz także