Kraków: Kryzys uchodźczy – jak mądrze pomagać? Kolejne spotkanie z cyklu areOPag u dominikanów

Krakowscy świeccy dominikanie z fraterni św. Alberta Wielkiego zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu AreOPag. Odbędzie się ono w środę, 27 kwietnia o godzinie 19:01. Tym razem spotkanie poświęcone będzie problemowi migracji i uchodźstwa.

Od 24 lutego – momentu agresji Rosji na Ukrainę – staramy się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Ale przecież już wcześniej, i to bardzo dramatycznie, dał o sobie znać problem migracji i uchodźstwa.

Podczas kolejnego areOPagu, Kryzys uchodźczy – jak mądrze pomagać? chcemy zadać pytania o zaangażowanie w pomoc naszym sąsiadom uciekającym przed wojną w Ukrainie, o fenomen aktywności wolontaryjnej, również o to, jak radzić sobie z lękiem, zmęczeniem, poczuciem bezradności wobec cierpienia. Czy dziś jesteśmy świadkami nowej wędrówki ludów? Jak odpowiedzialnie budować społeczeństwo zróżnicowane etnicznie i kulturowo?

W panelu wezmą udział:

Joanna Malec: filozof i kulturoznawca, związana z Centrum Wielokulturowym w Krakowie oraz Wspólnotą Hanna (towarzyszącą osobom w kryzysie bezdomności, organizatorem krakowskich Dni Migranta i Uchodźcy).

Jowita Jaroń: psycholog oraz psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie psychodynamicznym w Collegium Medicum UJ. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Regionalnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Krakowie, Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, a także podczas wolontariatów w organizacjach charytatywnych w Anglii.

Konrad Pędziwiatr: prof. UEK, wykładowca akademicki, autor licznych artykułów na temat religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Yuliya Veselska – konsultantka Punktu Informacji dla Obcokrajowców przy Centrum Wielokulturowym. Pochodzi z Żytomierza. Od 11 lat mieszka w Polsce.

Moderatorką panelu będzie:

Edyta Drozdowska: Z wykształcenia polonistka i pedagog, z pasji dziennikarka i trenerka. Ma w sercu jedność chrześcijan. Należy do wspólnoty Głos na Pustyni.

Jubileuszowy „areOPag” u krakowskich dominikanów to wyjątkowa przestrzeń dialogu tworzona przez świeckich dla świeckich. Już od lutego 2022 w auli św. Tomasza raz w miesiącu wieczorną porą można będzie dołączyć do specjalnie przygotowanych spotkań z przedstawicielami świata nauki i sztuki.

Wśród podjętych tematów znajdą się te ważne i trudne, a szczególnie aktualne społecznie, jak miejsce świeckich w Kościele, granice sztuki, rola kobiet, sprawa uchodźców i migrantów, nauka i wiara, synodalność. Rozmowom zaproszonych gości towarzyszyć będzie okazja do zadawania pytań, wypowiedzenia komentarza, podzielenia się swoim spojrzeniem. Wszystko po to, by – słuchając się wzajemnie – poszukiwać tego, co dobre i budujące.

ds

Zobacz także

FreshMail.pl