Kraków: Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans „w realu” wracają do seminarium

W tym roku już po raz 14. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II organizują Mysterium fascinans – największe rekolekcje liturgiczne w Polsce. Odbędą się one w weekend 10-12 września w gmachu Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego, (dostępna będzie także transmisja online) pod hasłem „Liturgiczny orzech do zgryzienia. Problematyczne kwestie teologii liturgii”.

Na tegoroczne rekolekcje można się zapisywać zarówno do udziału w formie stacjonarnej, jak i w transmisji internetowej. Tym razem uczestnicy pochylą się nad problemami, jakie pojawiają się w dyskusjach na temat teologii liturgii. Jak zwykle nie zabraknie inspirujących wykładów, ciekawych dyskusji i wspólnej modlitwy w obydwu formach rytu rzymskiego.

– Jednym z założeń rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. Zapraszając prelegentów Fundacja kieruje się przekonaniem, że potrzebni są przede wszystkim pedagogowie, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator projektu.

Dlatego w gronie zaproszonych znalazło się wielu znamienitych teologów, m.in. ks. dr Grzegorz Strzelczyk – dogmatyk i szanowany farorz (proboszcz na Śląsku), ks. dr Krzysztof Wiśniewski – dogmatyk i ojciec duchowny seminarium legnickiego, ks. dr Krzysztof Porosło – dogmatyk i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Jerzy Mycka – matematyk i pasjonat liturgii oraz dr Timothy O’Malley – teolog i wykładowca Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana w USA, dyrektor Centrum Liturgicznego Notre Dame. Część rekolekcyjną poprowadzi Artur Ważny – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Zapisy na rekolekcje trwają od 6 lipca do wyczerpania miejsc. Wszelkie informacje, program i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.mf.org.pl.

Rekolekcje Mysterium fascinans każdego roku gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. W zeszłym roku wyjątkowo odbywały się w formule hybrydowej – z transmisją internetową i celebracjami liturgicznymi w różnych miastach. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich ks. prof. Cesare Giraudo, ks. dr Jose Antonio Goñi z Pampeluny, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. prof. Bogusław Migut, ks. dr Maciej Zachara MIC, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert i wielu innych znakomitych mówców. Pomysłodawcą rekolekcji jest ks. Krzysztof Porosło.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

ds, mw

ds

Zobacz także