Kraków: Rozpoczęły się warsztaty pełnie niezwykłości
W poniedziałek o świcie uczestnicy przybyli z całej Polski wypełnili dominikański kapitularz, aby poranną modlitwą rozpocząć piątą edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej, organizowanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień prawie 300 osób będzie doskonalić swoje umiejętności w różnych formach śpiewu.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej to jednak tradycyjnie także wieczorne wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności: koncerty i nabożeństwa, stanowiące codzienną ucztę dla ducha i ucha. Na wieczorne punkty programu od poniedziałku do soboty o 20:15 zaproszeni są wszyscy zainteresowani.
Poniedziałek: Noli me tangere – muzyczna medytacja na święto św. Marii Magdaleny
Będzie to premiera utworu Noli me tangere, zainspirowanego ewangeliczną sceną spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną. Muzykę stworzyli związani z Fundacją kompozytorzy Paweł Bębenek, Urszula Rogala i Tomasz Samulnik OP. Dwunastoosobowemu zespołowi wokalnemu będą towarzyszyć znani artyści jazzowi Piotr Baron (saksofon) i Maciej Adamczak (kontrabas).
„Noli me tangere (nie zatrzymuj mnie) jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa” – mówi kontrabasista Maciej Adamczak. „Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy krótszych i dłuższych utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez wielokrotne ich powtarzanie, utrwalanie i rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji.”
Piątek: Koncert litewskiej grupy Gailestingumo šventovės ansamblis
Przyjaźń ze szkoły, miłość do muzyki i wiara to prawdopodobnie główne powody, dla których Gailestingumo šventovės ansamblis(„Zespół Miłosierdzia”) zebrał się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie trzy lata temu. Od samego początku życie zespołu oscylowało między tą a inną wileńską świątynią – kościołem Najświętszego Zbawiciela Braci Joannitów. Repertuar zespołu powstał z pragnienia, by wypełnić te święte miejsca muzyką. Obejmuje on arcydzieła muzyki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.
„Poszukiwanie piękna autentycznej muzyki sakralnej to najlepszy opis stworzonego przez nas kolażu” – wyjaśniają członkowie zespołu. „Szukamy piękna, które ujawnia tajemnice świata.”
Koncert odbędzie się w piątek 26 lipca, o 21.00 w bazylice Świętej Trójcy ojców Dominikanów.
Niezwykła codzienność na warsztatach
Także w pozostałe wieczory nie zabraknie ciekawych akcentów muzycznych: we wtorek uczestnicy i inni goście wezmą udział w „nabożnym śpiewaniu”; w środę odbędzie się tradycyjne, gregoriańskie nabożeństwo – tzw. Matutinum święta św. Jakuba, w piątek Misterium Męki Pańskiej, a w sobotę bizantyjskie nabożeństwo – Paraklisis do Bogurodzicy. Szczytem wieczornych spotkań będzie czwartkowa Msza św. i koncert premierowy nowej płyty o. Dawida Kusza OP «Ite in mundum».
Warsztaty zakończy niedzielna Msza święta o 13:30, po której obecni w bazylice Świętej Trójcy będą mogli wysłuchać prezentacji uczestników warsztatów.
Zajęcia warsztatowe dostępne są dla zarejestrowanych uczestników, natomiast wstęp na Msze święte o 12:00 i wieczorne wydarzenia jest wolny dla każdego. W internecie można także wysłuchać (tylko na żywo) codziennych konferencji o. Łukasza Miśki OP o godzinie 14:45 – na Facebooku i YouTube.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.
mw, łm
Zobacz także
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 2): celebracja liturgii...
Jeśli comiesięczna Msza św. jest głównym miejscem, w którym wykładowcy i studenci spotykają się z... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Michał Wsiołkowski
Studiował psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II i Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zaangażowany w Ośrodek od początku (2004). Był autorem i redaktorem portalu www.pascha.org.pl oraz późniejszego serwisu www.liturgia.dominikanie.pl i www.liturgia.pl. Mąż i ojciec, czynny ministrant, animator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej (od 2002, obecnie w gałęzi rodzinnej). Miłośnik włoskiej kultury, kawy i kuchni. Pasjonat Apple.