Kraków: Rozpoczęły się warsztaty pełnie niezwykłości

W poniedziałek o świcie uczestnicy przybyli z całej Polski wypełnili dominikański kapitularz, aby poranną modlitwą rozpocząć piątą edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej, organizowanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień prawie 300 osób będzie doskonalić swoje umiejętności w różnych formach śpiewu.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to jednak tradycyjnie także wieczorne wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności: koncerty i nabożeństwa, stanowiące codzienną ucztę dla ducha i ucha. Na wieczorne punkty programu od poniedziałku do soboty o 20:15 zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

Poniedziałek: Noli me tangere – muzyczna medytacja na święto św. Marii Magdaleny

Będzie to premiera utworu Noli me tangere, zainspirowanego ewangeliczną sceną spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną. Muzykę stworzyli związani z Fundacją kompozytorzy Paweł Bębenek, Urszula Rogala i Tomasz Samulnik OP. Dwunastoosobowemu zespołowi wokalnemu będą towarzyszyć znani artyści jazzowi Piotr Baron (saksofon) i Maciej Adamczak (kontrabas).

„Noli me tangere (nie zatrzymuj mnie) jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa” – mówi kontrabasista Maciej Adamczak. „Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy krótszych i dłuższych utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez wielokrotne ich powtarzanie, utrwalanie i rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji.”

Piątek: Koncert litewskiej grupy Gailestingumo šventovės ansamblis

Przyjaźń ze szkoły, miłość do muzyki i wiara to prawdopodobnie główne powody, dla których Gailestingumo šventovės ansamblis(„Zespół Miłosierdzia”) zebrał się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie trzy lata temu. Od samego początku życie zespołu oscylowało między tą a inną wileńską świątynią – kościołem Najświętszego Zbawiciela Braci Joannitów. Repertuar zespołu powstał z pragnienia, by wypełnić te święte miejsca muzyką. Obejmuje on arcydzieła muzyki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

„Poszukiwanie piękna autentycznej muzyki sakralnej to najlepszy opis stworzonego przez nas kolażu” – wyjaśniają członkowie zespołu. „Szukamy piękna, które ujawnia tajemnice świata.”

Koncert odbędzie się w piątek 26 lipca, o 21.00 w bazylice Świętej Trójcy ojców Dominikanów.

Niezwykła codzienność na warsztatach

Także w pozostałe wieczory nie zabraknie ciekawych akcentów muzycznych: we wtorek uczestnicy i inni goście wezmą udział w „nabożnym śpiewaniu”; w środę odbędzie się tradycyjne, gregoriańskie nabożeństwo – tzw. Matutinum święta św. Jakuba, w piątek Misterium Męki Pańskiej, a w sobotę bizantyjskie nabożeństwo – Paraklisis do Bogurodzicy. Szczytem wieczornych spotkań będzie czwartkowa Msza św. i koncert premierowy nowej płyty o. Dawida Kusza OP «Ite in mundum».

Warsztaty zakończy niedzielna Msza święta o 13:30, po której obecni w bazylice Świętej Trójcy będą mogli wysłuchać prezentacji uczestników warsztatów.

Zajęcia warsztatowe dostępne są dla zarejestrowanych uczestników, natomiast wstęp na Msze święte o 12:00 i wieczorne wydarzenia jest wolny dla każdego. W internecie można także wysłuchać (tylko na żywo) codziennych konferencji o. Łukasza Miśki OP o godzinie 14:45 – na Facebooku i YouTube.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

mw, łm

Zobacz także

Michał Wsiołkowski

Michał Wsiołkowski na Liturgia.pl

Studiował psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II i Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zaangażowany w Ośrodek od początku (2004). Był autorem i redaktorem portalu www.pascha.org.pl oraz późniejszego serwisu www.liturgia.dominikanie.pl i www.liturgia.pl. Mąż i ojciec, czynny ministrant, animator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej (od 2002, obecnie w gałęzi rodzinnej). Miłośnik włoskiej kultury, kawy i kuchni. Pasjonat Apple.