Kraków: XIV Dni Muzyki Kościelnej i konferencja o śpiewie gregoriańskim

W dniach 18-25 listopada 2018 odbędą się XIV Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej pod patronatem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, organizowane przez Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Akademia Muzyczna) w Krakowie.

Jest to wydarzenie, które już od czternastu lat jest obecne w życiu Kościoła i miasta Krakowa z okazji św. Cecylii, patronki Muzyki Kościelnej. Co rok organizowane są koncerty w różnych kościołach Archidiecezji, uroczyste celebracje liturgiczne, kursy mistrzowskie oraz konferencje naukowe poświęcone tematyce muzyki kościelnej.

W tym roku na szczególna uwagę zasługuje międzynarodowa konferencja naukowa pt. Słowo – melodia – neuma jako podstawa śpiewu gregoriańskiego. Konferencja jest zorganizowana w 50. rocznicę wydania przełomowego dzieła o. E. Cardina OSB Semiologia gregoriańska w roku 1968, które zostało przetłumaczone również na język polski m.in. przez niedawno zmarłego Macieja Kazińskiego.

Konferencja odbędzie się w Sali Petrus w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu, we wtorek 20 listopada 2018. Prelegentami konferencji są znani liturgiści i gregorianiści: o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, prof. F. Prassl, prof. J.C. Asensio Palacios, prof. J.B. Goeschl, s. dr hab. Susi Ferfoglia. Na zakończenie konferencji odbędzie się medytacja chorałowo-organowa w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum, scholi tynieckiej oraz Henryka Jana Botora, który będzie improwizował na organach. Po medytacji jej uczestnicy zaproszeni są także na uroczyste łacińskie nieszpory wraz z benedyktynami.

Szczegółowe informacje o całych XIV Dniach Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej można znaleźć na plakatach.

mw

Zobacz także