Kraków: XVI Dni Muzyki Kościelnej rozpoczną się już 19 listopada

Przed nami XVI Dni Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej, które odbywać się będą między 19 a 27 listopada 2021. W programie liczne koncerty organowe, chóralne, organowo-wokalne i kameralne. Na wydarzenie zapraszają Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II stopnia oraz Archidiecezjalna Komisja Muzyki Liturgicznej w Krakowie.

– Zachodzące dziś dynamicznie zmiany kulturowe skłaniają nas do refleksji nad znaczeniem i wartością muzyki kościelnej. U podstaw tej ostatniej leży zawsze doświadczenie liturgii, które nadaje odpowiedni kształt i postać muzyce rozbrzmiewającej w świątyniach – mówią organizatorzy. Chcemy wspólnie pochylić się nad pytaniami, które rodzą się w naszych umysłach: Jakie znaczenie i jaką wartość ma dla nas dzisiaj muzyka liturgiczna?; Jaka jest aktualnie i jaka powinna być jej rola w Kościele oraz społeczeństwie w przyszłości? Jak uczyć się od przeszłości, by znaleźć odpowiedź na przyszłość?; Co to znaczy czerpać z tradycji, by mieć wizję nowych form? – na wszystkie te pytanie organizatorzy postarają się poszukać odpowiedzi w czasie wydarzenia.

– Przyszłość muzyki kościelnej zależy od muzyków w kościele – żyjących pełnią własnej wiary, ale i poszukujących twórczych rozwiązań. Przyszłość muzyki kościelnej zależy od ludzi, widzących więcej niż tylko hasła ery ponowoczesności. Przyszłość muzyki kościelnej zależy wreszcie od nas samych, poszukujących z pasją form jej wyrazu tak, by służyła pogłębianiu wiary i wzmacnianiu zmysłu uniwersalności Kościoła – podkreślają organizatorzy.

W ramach XVI Dni Muzyki Kościelnej odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi Międzynarodowa konferencja naukowa – 22 listopada – oraz Panel młodego naukowca – 23 listopada – na temat: Muzyka liturgiczna wczoraj, dziś i jutro – wierność tradycji, potrzeba odnowy.

Szczegóły wszystkich wydarzeń XVI Dni Muzyki Kościlenej na stronie www.upjp2.edu.pl oraz www.muzyka.upjp2.edu.pl oraz na plakacie.

Program konferencji naukowej

program panelu młodych naukowców

ds


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także