Kwietniowy numer „W drodze”: Wiara i magia

Spowiedź furtkowa, sól egzorcyzmowana na wszelki wypadek, duchowe zagrożenia na każdym kroku, modlitwy charyzmatyczne zamiast sakramentów… – co łączy popularne w ostatnim czasie nowe formy duchowości? Ksiądz profesor Andrzej Kobyliński ostrzega, aby nie traktować wiary w sposób magiczny. Dlaczego zatem lękowe przeżywanie wiary, na granicy zabobonu, ma się ostatnio coraz lepiej?

Czekam, aż wrócą

„Chyba po raz pierwszy w życiu krzyczałam na Pana Boga. Byłam na Niego wściekła. Czułam się oszukana” – Małgorzata Grzybowska ze Wspólnoty św. Moniki wspomina dzień, kiedy syn powiedział, że nie będzie chodził do kościoła. A przecież rodzice dali z siebie wszystko, żeby przekazać wiarę. Nie popełnili żadnego błędu. Starali się być świadkami, rozmawiali na poważnie z dziećmi o Bogu i Kościele, traktowali je odpowiedzialnie. To mogło się przydarzyć wszystkim innym, ale nie im. Co zrobić, gdy dzieci porzucają wiarę?

Nadzieja Hioba

Umierający ksiądz Józef Tischner zapisał na kartce „nie uszlachetnia”. Niewielu jednak wie, że kilka miesięcy wcześniej dostał bardzo osobisty list od Jana Pawła II stanowiący rozważania na temat Księgi Hioba. Czy rzeczywiście lekcja umierania księdza-filozofa jest tak gorzka, jak się na pierwszy rzut oka wydaje? O tym, jak zachować milczenie w obliczu cierpienia i towarzyszyć w nim naszym bliskim, opowiada biskup Grzegorz Ryś.

Ponadto w kwietniowym numerze miesięcznika „W drodze” ojciec Jan Andrzej Kłoczowski OP wyjaśnia, na czym polega zbawienie, zaś Janusz Pyda OP podpowiada, jak się zaprzyjaźnić z Aniołem Stróżem, przeczytać można także poruszający reportaż Stanisława Zasady o górniczych wdowach.

Miesięcznik jest dostępny w bieżącej sprzedaży w naszym sklepie internetowym.

djo

Zobacz także