La Stampa: Wizytacja w dykasterii ma pomóc poznać jej dotychczasowe działanie

Włoski dziennik „La Stampa” potwierdził, że około miesiąca po przejściu na emeryturę kardynała Saraha, biskup Maniago, przedstawiciel Papieża, rozpoczął serię konsultacji w celu „zapoznania się z pracą kongregacji i spotkania z każdym członkiem indywidualnie”.

La Stampa potwierdza, że w poniedziałkowy poranek, na zlecenie papieża Franciszka, rozpoczęła się wizytacja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kierowanej do 20 lutego przez kard. Roberta Saraha. Przedstawicielem wybranym przez papieża jest biskup Claudio Maniago, przewodniczący komisji liturgicznej Konferencji Episkopatu Włoch i członek tej dykasterii oraz jeden z opiekunów nowego włoskiego tłumaczenia Mszału.

Wizyta – która zresztą tłumaczyłaby powód, dla którego Papież nie mianował nowego prefekta ani 20 lutego, ani w następnych dniach – nie została oficjalnie zakomunikowana, gdyż była aktem wewnętrznym – podkreśla „La Stampa”. Vatican Insider otrzymał potwierdzenie, mając możliwość zapoznania się z e-mailem zapowiadającym rozpoczęcie wizyty, wysłanym 12 marca do członków i pracowników kongregacji przez angielskiego arcybiskupa Arthura Roche, sekretarza dykasterii od 2012 r. i obecnego regenta po odejściu kard. Saraha.

„Ojciec Święty zadecydował, przed wyznaczeniem nominacji nowego prefekta Kongregacji, aby wizytacja w Dykasterii została przeprowadzona przez jednego ze swoich przedstawicieli” – czytamy. „Podczas wizyty Jego Ekscelencja, bp Maniago, będzie chciał poznać pracę Kongregacji i spotkać się z każdym z osobna. Wyraziłem już Ojcu Świętemu naszą otwartość na tę wizytę oraz pewne i szczere powitanie ekscelencji. Nie ma powodów do obaw. Jak wiadomo, ten styl odwiedzin staje się obecnie regularnym zjawiskiem pod koniec mandatu szefów dykasterii lub w czasie istotnej zmiany” – podkreśla jeden z pracowników Dykasterii w rozmowie z „La Stampa”.

W rzeczywistości w ostatnich latach nie przeprowadzano takich kontroli w przypadku zmiany prefektów innych kongregacji. Nie zdarzyło się to na przykład w przypadku niedawnych zmian prefektów w Kongregacjach ds. Ewangelizacji Narodów lub Spraw Kanonizacyjnych. „Najwyraźniej wewnątrz było coś do uporządkowania” – wyjaśniają źródła kurialne włoskiej gazecie.

Nie jest to jednak kwestia dotychczasowego prefekta, ponieważ niektórzy zwolennicy Saraha, wywodzący się z najbardziej tradycjonalistycznych gałęzi, sugerowali niejednokrotnie różnice między papieżem a kardynałem z Gwinei – wizytacja natomiast ma pomóc Franciszkowi w mianowaniu nowego prefekta, a także nakreślić linię działania na przyszłość, która być może odbiegać od tej dotychczasowej – podkreśla „La Stampa”.

W rzeczywistości Kongregacja często wydawała komunikaty i oficjalne dokumenty, zawierające różne interpretacje przepisów papieża – do tego stopnia, że ​​zmusiły samego Franciszka do osobistej interwencji za pomocą publicznych korekt. Na przykład w 2016 roku papież opublikował list, aby zaprzeczyć, że nie miały miejsca nowe rozstrzygnięcia dotyczące orientacji ołtarzy, sugerowane przez kard. Saraha. W 2017 r. wysyłał do kardynała „Correctio paternalis” z prośbą o poprawienie restrykcyjnych interpretacji Motu proprio „Magnum Principium”, które rozpowszechnił na ultra-konserwatywnych stronach internetowych i blogach, z którymi rozmawiał na temat tłumaczeń liturgii biblijnej, rozszerzającej prerogatywy krajowych konferencji episkopatów. Ponadto na początku kadencji kard. Saraha kongregacja przez ponad rok sporządzała dekret, składający się z 370 słów, zezwalający kobietom na udział w rytuale mycia nóg w Wielki Czwartek, o co specjalnie prosił papież Franciszek.

Celem wizyty, o której mowa, zdaje się natomiast nie być kwestionowanie dotychczasowych działań kardynała – co do których papież mimo wszystko zawsze okazywał wielki szacunek, pozostawiając go na swoim stanowisku, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego – ale raczej próba zrozumienia funkcjonowania wewnętrznych schematów organizacyjnych dykasterii – komentuje „La Stampa”.

„Wraz z chwilą zmiany prefekta, warto posłuchać urzędu, zrozumieć jego potrzeby” – wyjaśniają rozmówcy z dykasterii dla „La Stampa”.  Podczas gdy abp Roche na jednym z angielskich portali, The Tablet, podkreślał, że wizyta biskupa Maniago nie będzie wizytacją kanoniczną, jak te rozpoczęte w celu zbadania społeczności lub instytucji, w których doszło do nadużyć lub naruszeń dyscypliny. Można to raczej porównać, powiedział purpurat, „do konsultacji, jakie biskup diecezjalny miałby mieć ze swoim wikariuszem generalnym i innymi osobami przy mianowaniu nowego proboszcza. W tym przypadku chodzi o to, aby poznać potrzeby parafii, aktualną sytuację, a także mieć oko na jej przyszły kierunek”.

Należy również podkreślić, że decyzja Papieża nie ma nic wspólnego z ostatnimi przepisami dotyczącymi sprawowania indywidualnych Mszy św. w Bazylice św. Piotra, dla których ustalono dzienny limit – zaznacza „La Stampa”.

CNA poinformowało w zeszłym miesiącu, że papież Franciszek może rozważać trzech potencjalnych kandydatów, z których jednym jest biskup Maniago, przeprowadzający wizytację w tym miesiącu – zauważa National Catholic Register.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także